Irak

Irak Dışişleri Bakanlığı: Irak seçimlerinde uluslararası gözlemci olmayacak

Irak Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, Irak’taki parlamento seçimlerinde uluslararası gözlemcinin olmayacağını söyledi.

Irak Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ahmed el-Sahaf yaptığı açıklamada, “Seçimler için uluslararası bir gözlemci olmayacak, ancak bir BM ekibi Irak hükümetinin talebi üzerine seçimi bir kez gözlemleyecek.” dedi.

Iraklı yetkili, BM ekibinin varlığının Irak’ın ulusal egemenliğini ve bağımsızlığını korumaya tam olarak bağlı olacağını vurguladı.

Irak Dışişleri Bakanlığı sözcüsünün açıklamaları, BM Güvenlik Konseyi’nin Perşembe günü Irak’ın BM ekiplerinin 10 Ekim parlamento seçimlerini gözlemlemesi talebini oybirliğiyle kabul etmesi sonrasında geldi.

BM Güvenlik Konseyi kararı, Irak’taki BM Siyasi Temsilcisinin, Irak’taki Seçim Günü oylamaya başlamak için yaklaşan seçimlerden önce Birleşmiş Milletler adına belirli üyelerden oluşan güçlü ve uyumlu bir ekip oluşturmasına izin veriyor.

Iraklı siyasi partilerin bir çoğu, ABD ve İngiltere gibi ülkelerin Irak’ta kendi çıkarlarının peşinde koştuklarını, bundan dolayı da uluslararası seçim gözlemcilerine izin verilmemesi gerektiği konusunda ısrar ediyorlar.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Kasım 2021 (13) içerik yüklenmiştir.