HaberlerDünyaIrakOrtadoğu

Irak Elektrik Bakan Vekili: İran gazı olmasaydı facia yaşanırdı

Irak Elektrik Bakan Vekili bu ülkede elektrik sıkıntısına işaretle, elektrik santrallerinin yakıtını sağlamak için İran doğal gazı olmasaydı Irak’ta facia yaşanmış olacağını belirtti.

IRNA’nın bildirdiğine göre Adil Kerim Irak elektrik alanında istikrara kavuşmak için 35  bin megavat elektriğe ihtiyacı olduğunu, hali hazırda sadece 19 bin 500 megavat elektrik üretildiğini söyledi.
Kerim, Elektrik konusunda mali ödeneklerin kullanılmaması bu gücün donatılmasında ve sağlanmasında büyük etki yaptığına işaretle, Elektrik Bakanlığının bu yılki bütçeden henüz tek bir dinar almadığını söyledi.
Irak Elektrik Bakan Vekilinin belirttiğine göre “Santralin Elektrik Bakanlığı için yakıt planı son derece zayıf ve İran gazı olmasaydı şimdiye kadar bir felaket yaşanırdı.”
Kerim elektrik iletim kulelerinin korunmasının zor olduğunu, sayılarının en az 35 bin olduğunu ve güvenlik güçlerinin ise onları korumak için yoğun çalıştıklarını ifade etti.
Irak’ta sık sık yaşanan elektrik kesintileri, özellikle sıcak yaz mevsiminde Irak vatandaşları için oldukça can sıkıcı hale geldi.
Güvenlik sorunları, özellikle iletim kulelerin teröristler tarafından imha edilmesi krizi daha da şiddetlendirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Eylül 2021 (16) içerik yüklenmiştir.