HaberlerDünyaIrakOrtadoğu

Irak, Erbain merasimleri için 30 bin İranlı ziyaretçiyi kabul etmeye hazır

Irak Sağlık Yüksek Komitesi Pazar günü Başbakan Mustafa el-Kazımi’nin katıldığı bir toplantıda Hüseyni (S) Erbain merasimi için 30.000 İranlı ziyaretçiyi kabul etmeye hazır olduğunu bildirdi.

İRNA ajansına göre, komite yayınladığı bildiride şu cümlelere yer verdi: “İran İslam Cumhuriyeti’nden 30.000 ziyaretçi ve diğer Arap ülkeleri ve diğer ülkelerden toplam 10.000 ziyaretçi ile Erbain merasiminin yapılması kabul edilecek ve bu seyahatler de sadece uluslararası havalimanlarından yapılacaktır.”

Bu kabulün bir diğer şartı da Irak’a girmeden 72 saat önce yapılan korona testinin negatif çıkmasıdır.

Irak kararında vizenin nasıl alınacağına dair ayrıntı verilmese de geçmişte Irak’taki İranlı yetkililer kaynaktan (Irak’ın Tahran’daki büyükelçiliği ve konsoloslukları) vize talep etmişti.

Hicri kameri takvime göre, 20 Safer 1443 (27 Eylül 2021), dünya ehlibeyt İmamlarının 3.sü Hz. İmam Hüseyin (S) ve yarenlerinin Kerbela çölünde şehit edilmelerinin kırkıncı gününün yıldönümüdür. Bu münasebetle dünyanın dört bir yanından milyonlarca ziyaretçi, Hüseyni (S) Erbain’i anma merasimine katılmak için Irak’ın güneyindeki Kerbela şehrine akın ediyor.

Resmi Irak kaynaklarına göre, her yıl milyonlarca ziyareti Erbain için Irak’a giderken geçen yıl Korona virüs salgını sebebiyle merasimlere ve Irak dışından gelen ziyaretçilerin sayısına kısıtlama getirilmişti./

Başa dön tuşu
Bugün 02 Nisan 2023 (1) içerik yüklenmiştir.