IrakArabistanİran

Irak, İran ve Suudi Arabistan arasında yeni bir müzakere turuna ev sahipliği yapmaya hazır

Irak Dışişleri Bakanı, İran ile Suudi Arabistan arasında yeni bir müzakere turuna Bağdat’ta ev sahipliği yapmaya hazır olduğunu açıkladı.

Fars haber ajansına göre Pazar günü, İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, New York’taki Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun 77. oturumu kulisinde Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin ile bir araya geldi. Görüşmede, başta Erbain yürüyüşü olymak üzere ikili ilişkiler ve işbirliği anlaşmaları, Yemen ve Ukrayna’daki gelişmeler, İran ve Suudi Arabistan arasında Bağdat’ta yapılan görüşmelerin son sonuçları ve yaptırımların kaldırılmasına yönelik müzakereler de dahil olmak üzere bölgesel meseleleri ele aldılar.

İran-Suudi görüşmelerinin olumlu sürecine işaret eden Fuad Hüseyin, ülkesinin Bağdat’ta yeni bir müzakere turu düzenlemeye hazır olduğunu bildirerek, Irak’ın bu alandaki çabalarını sürdürdüğünü ve İran ile Suudi Arabistan’ın normale dönmesini istediğini kaydetti.

İran dışişleri bakanı Emir Abdullahiyan, Irak hükümeti ve halkının Erbain yürüyüşünde dini ziyaretçilere gösterdiği iyi karşılama ve misafirperverliği takdir ederken, iki ülke arasında çeşitli işbirliği alanlarındaki stratejik ilişkilerden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

İran’ın diplomatik servisinin başkanı da bu toplantıda barışçıl protestoyu her ulusun hakkı olarak nitelendirdi, ancak Amerika’nın İran ve bölgedeki müdahaleci yaklaşımının kabul edilemez ve endişe verici olduğunu söyledi.

Emir Abdullahiyan, İran halkının saf duygularını suistimal ederek İran’da güvensizlik ve öldürme projesini uygulamaya çalışan isyancıları ve akımları şiddetle eleştirdi ve Beyaz Saray’ın İran’a anlaşmanın gerekliliği konusunda tekrarlanan diplomatik mesajlarıyla açık bir çelişki içinde olduğunu söyledi.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Bugün 09 Aralık 2022 (24) içerik yüklenmiştir.