IrakSuriye

Irak İstihbaratı: SDG, İsrail’in kullandığı bir örgüt

Irak istihbarat servisi yetkilileri, Haşdi Şabi depolarını vuran İsrail’in, bu saldırıları Suriye’nin kuzeyindeki ayrılıkçı terör örgütü Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) bölgesinde konuşlanarak yaptığını belirtti.

Middle East Eye’den David Hearst imzalı habere göre son istihbarat birifinglerine hakim olan Iraklı yetkililer, saldırıların ayrılıkçı terör örgütü SDG’nin kontrolündeki bölgeden ve Suudi Arabistan’ın desteğiyle yapıldığını aktarıyor.

Adı açıklanmayan yetkililer “Drone saldırıları Suudilerin finanse etmesi ve desteklemesiyle SDG alanlarından yapıldı. İsrail’e ait uçaklar SDG üslerinden kontrol ediliyordu” ifadelerini kullandı. Son zamanlarda Irak’taki Haşdi Şabi güçlerinin cephanelerinde patlamalar yaşanmış, konvoyları vurulmuştu. Saldırıların Lübnan’daki Hizbullah’ı da yakın tarihlerde vuran işgalci İsrail tarafından yapıldığı değerlendiriliyor.

Irak Cumhurbaşkanı Berham Salih, pazartesi günü ülkenin egemenliği ve güvenliğinin korunacağını, bunun kırmızı çizgi olduğunu söyledi. Bu arada, adı açıklanmayan Iraklı yetkililer, Irak’ta ABD, İsrail ve IŞİD teröristleriyle savaşarak ülkesini savunan Haşdi Şabi’ye yönelik saldırıların Suudi Arabistan’ın Körfez İlişkileri Bakanı Tamer El Sabhan’ın haziran ayındaki Suriye ziyaretinin ardından ortaya çıktığını belirtiyor.Suudi Bakan Arap aşiretlerden SDG’ye destek olmasını istemişti

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın üsteğmenlerinden biri olan Körfez İlişkileri Bakanı Tamer El Sabhan, 13 Haziran’da Suriye’deki SDG bölgesini ziyaret ederek civardaki Arap aşiretleriyle görüşmüş ve örgüte destek vermelerini istemişti. Görüşme Deyrezor’daki El Ömer petrol sahasında gerçekleşmişti. Sabhan’a bu ziyaretinde eşlik eden isim de ABD’nin sözde IŞİD Karşıtı Koalisyon’daki temsilcisi William Robak oldu. Sabhan’ın toplantı sırasında aşiretleri Türkiye ve Katar ile yakınlaşmamaları konusunda uyardığı da gelen bilgiler arasındaydı.Öte yandan bu ziyaret Sabhan’ın ilk ziyareti de değil. Suudi Bakan’ın daha önce de Suriye’deki SDG bölgelerini ziyaret ettiği biliniyor.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2020 (32) içerik yüklenmiştir.