HaberlerDünyaIrakOrtadoğu

Irak, Komşu Ülkeler Zirvesine Ev Sahipliği Yapıyor

Irak dışişleri bakanı komşu ülkeler zirvesinin 28 Ağustos Cumartesi günü Irak başkenti Bağdat’ta düzenleneceğini bildirdi.

Sputnik haber ajansına göre, “Fuad Hüseyin” dün Salı günü yaptığı açıklamada, Bağdat’ın komşu ülkelerin zirvesine yani Bağdat bölgesel zirvesine katılma davetinden olumlu tepkiler aldığı ve Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesinin zirveye katılmaya davet edildiği belirtildi.

Irak Dışişleri Bakanı, Rusya büyükelçisinin de zirveye katılacağını vurguladı.

Fuad Hüseyin, Suriye’nin toplantıya davet edilmemesiyle ilgili olarak, Suriye meselesinin bir ihtilaf konusu olduğunu, Irak’ın bu ülke ile iyi ilişkilere sahip olduğunu ve Suriye ile diplomatik ilişkilerini hiçbir zaman kesmediğini söyledi.

Bağdat’ta 1990’dan bu yana ilk kez 28 Ağustos’ta Irak’ın beş komşusu İran, Türkiye, Suudi Arabistan, Kuveyt ve Ürdün de dahil olmak üzere yaklaşık 10 Arap, bölge ve Avrupa ülkesinin katılımıyla bir zirve düzenlenmesi planlanıyor.

Al-Arabi Al-Jadeed gazetesinin Irak Dışişleri Bakanlığı’ndan üst düzey bir diplomatından naklen anlattığına göre  Irak’ın üç ana komşusu Suudi Arabistan, İran ve Türkiye Bağdat bölgesel zirvesini memnuniyetle karşılamıştır. 

Başa dön tuşu
Bugün 24 Şubat 2024 (32) içerik yüklenmiştir.