Irakİran

Irak Maliye Bakanı: İran’a elektrik ve gaz borcumuzu yakında ödeyeceğiz

Irak Maliye Bakanı, ülkesinin elektrik ve doğal gaz ithalatından dolayı İran’a olan borcunu yakında ödemeye hazır olduğunu açıkladı.

İran Kooperatifler, Çalışma ve Sosyal Refah Bakanı Muhammed Şeriatmedari’nin Irak’a yaptığı ziyaretle aynı zamanda açıklama yapan Irak Maliye Bakanı Ali Abdul Emir Allavi, İran’a olan elektrik ve doğalgaz borcunun en kısa zamanda ödeneceğini bildirdi.

Bu arada İran ve Iraklı bakanlar arasında yapılan görüşmede, bilgi gelişimi ve deneyimlerin intikali üzerinde duruldu.

Şeriatmedari, iki ülkenin birçok ortak yönüne, yakınlığına ve komşuluğuna atıfta bulunarak, İran İslam Cumhuriyeti’nin Irak ile çeşitli alanlarda tecrübelerini sunmaya hazır olduğunu duyurdu.

Irak Maliye Bakanı da görüşmede şöyle dedi: ”İran’ın başta kaynakların geliştirilmesi ve insan kaynaklarının eğitimi olmak üzere çeşitli alanlarda iyi ve değerli deneyimleri var ve Irak ekonomisinin büyümesi, refahı ve ilerlemesi için bu tecrübelerin Irak’a intikalinden memnuniyet duyarız.”

Şeriatmedari dün ayrıca Irak Çalışma ve Sosyal İşler Bakanı Adil El Rekabi ile görüştü. Görüşmede, iki ülke arasında ortak işbirliğine ilişkin bir belge imzaladı.

Tahran ve Bağdat arasındaki 5 yıllık işbirliği belgesi, teknik beceri alışverişi, sosyal güvenlik, istihdam yaratma ve kooperatifler alanını içeriyor.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Aralık 2021 (35) içerik yüklenmiştir.