IrakFilistinİşgalci İsrail RejimiMısırÜrdün

Irak, Mısır ve Ürdün arasındaki 3’lü zirve tamamlandı

Irak’ın başkenti Bağdat’ta düzenlenen Irak, Mısır ve Ürdün arasındaki 3’lü zirve, 3 ülke arasındaki işbirliğini geliştirme yolları ve bölgesel gelişmeler hakkında ortak tutumla tamamlandı.

Zirve sonrası yapılan ortak açıklamada, her 3 ülke arasındaki ilişkileri geliştirme yolları vurgulandı. Irak’ın bölgesel güvenliği sağlamak için oynadığı dengeli diplomatik çabalarının övgüyle karşılandığını aktaran açıklama, Irak’ın terör örgütü DEAŞ ile mücadelesinin bölgede istikrarı sağlamakta önemli etkisi olduğu belirtildi.

Irak hükümetinin ekonomik reformlarını memnuniyetle karşılayan Mısır ve Ürdün, Irak’ta önümüzdeki Ekim ayında yapılması öngörülen seçimlerin başarılı geçebilmesi için her türlü desteği vermeye hazır olduklarını bildirdiler.

Filistin halkının meşru haklarını sağlayan, barış ve adaletin sağlanması için çabaların harcanması gerektiğini vurgulayan Irak, Mısır ve Ürdün liderleri, Filistin halkının taleplerine destek verdiler.

Terörle mücadele konusunda her 3 ülke arasında güvenlik ve istihbarat işbirliği konusunda koordinasyonun sağlanmasının önemini vurgulayan her 3 ülkenin liderleri, ekonomik alanda ise Irak – Ürdün arasındaki Ortak Ekonomik Kenti projesinin başlatılması için gereken adımların atılması gerektiği vurgulandı.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi, 3’lü zirveye katılmak üzere Irak’ı 30 yıl aradan sonra ziyaret eden ilk Mısır Cumhurbaşkanı oldu.

Başa dön tuşu
Bugün 21 Eylül 2021 (15) içerik yüklenmiştir.