Haberler

Irak seçimlerini protesto etmek için binlerce protestocu Bağdat’ın Yeşil Bölgesi önünde toplandı

Binlerce Iraklı, Irak seçim sonuçlarının resmi olarak açıklanmasını protesto etmek için Cuma günü Bağdat’ın Yeşil Bölgesi önünde toplanarak seçim sonuçlarının iptal edilmesini talep etti.

Mevazin Haber’in dünkü haberine göre; Protestocular, Yüksek Seçim Komisyonu’nun açıkladığı sonuçlara karşı ”Kalıcı Cuma” sloganıyla bir araya gelirken, sloganları attılar.

Bir grup gösterici de yeşil alan önündeki beton bariyerleri kaldırıp içeri girmeye çalıştı ancak güvenlik güçleri tarafından durduruldu.

Seçim komitesi, Irak seçimlerinin sonucuna karşı çıkan bir bildiri yayınlayarak, “Seçim yolsuzluğunun ortaya çıkması, protestocuların geri adım atmayacağı bir gerçektir” dedi.

Irak’ta erken parlamento seçimleri 10 Ekim’de yapıldı. Sonuçların açıklanmasının ardından, birçok siyasi grup seçimde hile yapıldığını ileri sürdü, ardından Bağdat ve diğer Irak şehirlerinde geniş çaplı gösteriler ve bazı bölgelerde şiddet olayları yaşandı.

Protestoların ardından, Irak Yüksek Seçim Komisyonu bazı seçim bölgelerindeki sandık merkezlerini yeniden saymaya başladı ve salı günü kesin sonuçları açıkladı.

Irak Yüksek Seçim Komisyonu’na göre Bağdat, Erbil, Musul, Basra ve Kerkük’te sadece beş sandalye yer değiştirdi ve Mukteda es-Sadr’ın liderliğindeki Sadr fraksiyonu 73 sandalyeyle ilk sırada kaldı.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Mart 2023 (2) içerik yüklenmiştir.