Irak

Irak Seçimlerinin Nihai Sonuçlarının Açıklanması

Irak seçim komisyonu parlamento seçimlerinin düzenlenmesinin üzerinden 51 gün geçtiği bir sırada Kasım ayının son gününde düzenlediği basın toplantısında bu ülkedeki parlamento seçimlerinin nihai sonuçlarını açıkladı.

Irak seçim komisyonu bu açıklamasında Irak halkının seçimlere katılım oranının yüzde 44 kadar olduğunu bildirdi. Açıklanan nihai sonuçlara göre daha önce açıklanan geçici sonuçlarda oluşan zafere giden koalisyonların sıralamasında da değişiklik olmadı. Sadece beş sandalyenin yeri değişmiş oldu.
Irak seçim komisyonu Salı günü düzenlediği basın toplantısında oyların tekrar sayılması ve protestocuların şikayetleri ve itirazlarının incelenmesinin ardından açıklama yaptı.
Irak seçim komisyonu sözcüsünün yaptığı konuşmaya göre sandıklardaki oyların tekrar sayılması ile sadece Bağdat, Erbil, Musul, Basra ve Kerkük’te beş sandalyenin değiştiği belirtildi.
.

Irak seçim komisyonu yayımladığı bildiride 22 milyon kişi seçmen arasından 9 milyon 629 bin 601 kişinin seçimlere katıldığını ve oy kullandıklarını açıkladı.
Irak parlamento seçimlerinin açıkladığı nihai sonuçlara göre Mukteda Sadr’a bağlı Sadr fraksiyonu 73 sandalye ile ilk sıraya, Ehli Sünnet’in en büyük seçim koalisyonlarından sayılan Takaddum veya İlerleme Koalisyonunun 37 sandalye ile ikinci sıraya, Nuri El Maliki liderliğindeki Kanun Hükümeti koalisyonunun 33 sandalye ile üçüncü sıraya yerleştiklerini açıkladı.
.
Irak seçim komisyonu başkanı bu basın toplantısında yaptığı açıklamada şu ifadelere de yer verdi: “ Irak Kürdistan Demokrat Partisi 31 kürsü ile dördüncü sırada, Kürdistan Koalisyonu 17 sandalye ile beşinci sırada, Hadi el Amiri liderliğindeki El Fetih Koalisyonu iki yeni sandalye kazanarak altıncı sıraya yerleşti. “
Azim Koalisyonu ise Bağdat’ta yeni bir sandalye kazandı. Kürdistan Vatansever Birliği de iki yeni sandalye kazandı.

Öte yandan Seçim komisyonu üyesi İmad Cemil de seçimlerde hile yapıldığına dair hiçbir kanıt ve belgeye rastlanmadığını belirtti.
Bu Iraklı seçim komisyonu yetkilisi sözlerine şunları ekledi: “Uluslararası toplum bu turda Irak seçimlerini destekledi çünkü seçimlerin sonuçlarında hiçbir ihlal veye sahte davranışlara rastlamadı. “

Irak seçim komisyonu üyesi İmad Cemil şöyle bir vurguda bulundu: “ Komisyonun seçimlerin nihai sonuçlarını açıklaması ile görevi bitmemiştir. Gelecek seçimlere hazırlanmak ve kayıtlarına planlamalar yapmak bu bağlamda yerli seçimleri düzenlemeye odaklanacaktır.
Daha önce açıklanan geçici sonuçlar Irak’ta siyasi hareketlerin geniş çaplı itirazları ile karşılamıştı. Bu bağlamda sonuçların kimi siyasi gruplar tarafından sabote edildiği ve sahtecilikle değiştirildiği iddia edilmişti. Bu iddialar Irak’ın farklı şehirlerinde geniş çaplı itirazlara yol açmış ve genellikle Bağdat’ın el Hazra girişinde itirazlara yol açmıştı.
Bu ortamda Irak büyük bir siyasi krize girmiş ve kaygı verici ve endişelendirici koşullar yaşamıştı. Böylece Irak bir süreliğine bu krizle baş etmeye çalışmıştı. Sonuçta seçimlerin sonuçlarının kesin olarak bildirilmesi yeni bir dönemin müjdecisi olmuştur. Tabii ki yeni seçimlerin açıklanması ile mevcut durum daha da karmaşık hale gelebilir. Bu arada seçimlerin nihai sonuçlarının da hala kimi gruplar tarafından kabul görmediği söylenmelidir.

Bu yüzden açıklanan sonuçların tam nihai olmadığı federal mahkeme tarafından değiştirilebildiği belirtilmelidir. Zira, Irak Federal Mahkemesi anayasaya göre bu ülkenin en üst düzey yargı mercii olup, parlamento seçimlerini de değiştirebilir.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Ağustos 2022 (27) içerik yüklenmiştir.