Irak

Irak uluslararası koalisyon görevinin bittiğini resmen ilan etti

Bağdat yönetimi Amerika elebaşlığında uluslararası koalisyon görevinin bittiğini resmen ilan etti.

IRNA’nın bildirdiğinde göre Irak ulusal güvenlik danışmanı Kasım el-Araci, ülkenin üst düzeyli bir yetkilisi olarak dün uluslararası koalisyon savaş güçlerinin ülkesindeki varlığı ve görevinin resmi olarak sona erdiğini açıkladı.
El-Araci twitter üzerinden paylaştığı mesajda geçen yıldan itibaren uluslararası koalisyon yetkilileri ile yapılan son tur görüşmelerde, koalisyon güçlerinin görevinin sona erdiğini ve Irak’tan çekildiğini resmen duyurduklarını ilan etti.
Irak ulusal güvenlik danışmanı, uluslararası Koalisyon ile eğitim, güçlendirme ve danışmanlık alanında işbirliği ve iletişimin devam edeceğini belirtti.
Geçen hafta Cumartesi günü Irak başbakanı Mustafa Kazımi ve Amerika’nın Bağdat büyükelçisi Matthew Toller Amerikan terörist güçlerinin bu ülkeden çekilmesi konusunda görüştüler.
Başbakanlık ofisi tarafından yayınlanan bildiri uyarınca ikili söz konusu oturumda Bağdat ve Washington arasındaki “stratejik diyalog” çerçevesinde uluslararası koalisyonun Irak’taki savaş rolüne son verilmesi ve misyonlarının Irak ordusunun danışmanlık rolüne, yardımına ve güçlendirilmesine kaydırılmasında kaydedilen ilerlemeleri ele aldılar.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Kasım 2022 (10) içerik yüklenmiştir.