İranAfganistan

Irakçi: Afganistan’daki durumdan ABD sorumludur

İslami İran dış ilişkiler stratejik konseyi sekreteri Seyyid Abbas Irakçi, Afganistan’daki şimdiki durumdan Amerika sorumlu olduğunu belirtti.

BM Genel Sekreteri Afganistan özel temsilcisi yardımcısı Motkenudsen’le görüşen Irakçi, Amerika’nın Batı Asya bölgesinde varlığı, bölge milletlerinin huzursuzluğuna sebebiyet verdiğini belirtti.

Irakçi, İran İslam Cumhuriyeti’nin tutumu, Afganistan sorunlarının çözümü için bölgesel işbirliği, Kabil’de kapsamlı bir hükümetin işbaşına gelmesi ve ayrıca iki ülke arasındaki sınırların güvenli hale gelmesinden ibaret olduğunu vurguladı.

Görüşmede Motkenudsen de, İran İslam Cumhuriyeti’nin Afganistan meselesinde etkili rol ifa etmesini ve Afgan mültecileri kabul etmesini takdirle karşıladıklarını belirterek, BM ile İran arasında bu bağlamda istişarelerin devam etmesine vurgu yaptı.

BM yetkilisi ayrıca Afganistan’da son duruma işaretle uluslararası camianın özellikle kış mevsimi yaklaştığı şu sıralarda Afganistan halkının sorunlarına özel özen göstermesini istedi.

Amerikalı terörist askerler Afganistan topraklarını 20 yıl boyunca işgal ederek bu ülkenin altyapılarını çökerttikten sonra geçen Ağustos ayında zilletle bu ülkeden çekilmek zorunda kaldı. Şimdi ise bu ülkede Taliban örgütü iktidarın başında yer alıyor.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Mart 2023 (28) içerik yüklenmiştir.