Irak

Irakçı: Avrupalılar görüşmelerde ciddiyet göstermeli

İran İslam Cumhuriyeti dışişleri bakanı siyasi işlerden sorumlu yardımcısı, Viyana’da BERCAM ortak komisyonu dünkü toplantısının çok çekişmeli geçtiğini ifade ederek Avrupalıların müzakerelerde ciddiyet göstermeleri gerektiğini belirtti.

Fars Haber Ajansı’nın bildirdiğine göre seyit Abbas Irakçı dün yapılan ortak komisyon toplantısında İran’ın yıpratıcı müzakerelerden yana olmadığına işaretle, pratikte bir anlaşmaya varmak için makbul ve makul bir acele olduğunu, aksi halde İran müzakere için hiçbir sebep görmediğini söyledi.
Irakçı sözlerinin devamında Netanz nükleer tesislerindeki terör olayına işaretle, bu olayın kolaylıkla gözardı edilemeyeceğini ifade etti.
Dışişleri bakanı yardımcısı Tahran’ın karşı tarafların bu olayı kınamaları gerektiğini, bunun ise ciddi ve haklı bir beklenti olmasına rağmen Rusya ve Çin dışında 3 Avrupa ülkesinin bu konuda her hangi bir eylemde bulunmadıklarını hatta yaptırımları bile arttırdıklarını ve bunun da Avrupalıların hüsnü niyeti hakkında şüpheler uyandırdığını söyledi.
Irakçı ayrıca, kaldırılması gereken yaptırımlar listesindeki ilerleme oranı ve İran girişimleri hakkında da listenin hazırlanmakta olduğunu, İran’ın tüm yaptırımların kaldırılması gerektiğini ve hazırlanacak olan listenin tam olması gerektiğini belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 05 Aralık 2021 (31) içerik yüklenmiştir.