İran

Irakçi: Hürmüz inisiyatifi, bölgesel gerginlikleri azaltma adımıdır

İran İslam cumhuriyeti dışişleri bakanı siyasi işlerden sorumlu yardımcısı seyit Abbas Irakçi, Kuveyt dışişleri bakan yardımcısı Halid Carullah ile görüşmede, İran’ın bölge ülkeleri ile ilişkileri geliştirmek ve güçlendirme iradesini vurguladı.

Dışişleri bakanlığının bildirdiğine göre Irakçi ayrıca, İran’ın, bölgede güvenliğin sağlanması için topluca işbirliğe inandığına işaretle, bu işbirliğe ve sorunlara galebe etmek için diyaloğun tek çözüm yolu olduğunu söyledi.
Irakçi ayrıca cumhurbaşkanı tarafından BM son genel kurulunda gündeme getirilen Hürmüz Barış (Umut) süreci ilke ve hedeflerini açıklayarak, “Bu inisiyatif, barış ve istikrarın güçlendirilmesi, ikili ve çoklu işbirliği düzeyinin yükseltilmesi bağlamında bölge ülkeleri için uygun bir çerçeve oluşturuyor.” Dedi.
İran’ın bu projeyi gerçekleştirmek için hazır olduğunun altını çizen Irakçi ayrıca çeşitli Yemenli gruplar arasında müzakere ve siyasi çözüm yolunun Yemen savaşının tek çözüm yolu olduğuna işaretle, Yemen milli kurtuluş hükümeti ve diğer taraflar arasındaki müzakereleri olumlu karşıladıklarını belirtti.
Yapılan görüşmede Kuveyt dışişleri bakan yardımcısı Halid Carullah da iki ülke arasındaki görüşmelerin devam etmesini olumlu karşılarken, bölgede yaşanan gelişmelere işaretle, Fars Körfezi İşbirliği Konseyi üye ülkelerin mevcut sorunları çözme çabalarını vurguladı ve karşılıklı ilişkilerin gelişmesinin altını çizdi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.