HaberlerİranOrtadoğu

Irakçi İran’ın kuzeybatı sınırlarını ziyaret etti

Dışişleri Bakanı Yardımcısı Seyyid Abbas Irakçi İran’ın Ermenistan ve Azerbaycan Cumhuriyeti ile ortak sınırlarını ziyaret etti.

Salı günü İran’ın Ermenistan ve Azerbaycan Cumhuriyeti ile ortak sınırlarına bir ziyaret gerçekleştiren Dışişleri Bakanı Yardımcısı Irakçi, İran İslam Cumhuriyeti Aras sınır ırmağı üzerinde önemli tesisleri bulunduğunu belirtti.

Irakçi, sınır bölgeleri, barajlar ve diğer sınır tesislerinin güvenliği İran açısından önemli ve kırmızı çizgi olduğunu belirterek Ermenistan ile Azerbaycan Cumhuriyeti arasındaki münakaşada bu tesislere zarar verilmemesi gerektiğini vurguladı.

Bu arada Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatipzade Salı günü bir açıklama yaparak, İran’ın Karabağ münakaşasını çözümleme inisiyatifini görüşmek üzere Dışişleri Bakanı Yardımcısı Irakçi İran’ın özel temsilcisi olarak bölge ülkelerine gideceğini belirtti.

Sözcü Hatipzade, Dışişleri Bakanı Yardımcısı Irakçi sınır bölgelerinin yanı sıra Bakü, Moskova, Erivan ve Ankara’yı da ziyaret edeceğini sözlerine ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Kasım 2020 (10) içerik yüklenmiştir.