İranUzakdoğu

Irakçi, Japonya dışişleri bakanı ile görüştü

Tokyo’da Japonya Dışişleri Bakanı ile görüşen İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Seyyid Abbas Irakçi, yaptırımların kaldırılması halinde İran’ın askıya aldığı nükleer yükümlülüklerine geri döneceğini belirtti.

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Cumhurbaşkanı Özel Japonya Elçisi Irakçi, Japonya Dışişleri Bakanı Motegi Toşimitsu ile yaptığı görüşmede, İran’ın nükleer yükümlülüklerini hafifletme doğrultusunda attığı adımlardan amacın nükleer anlaşmadan çekilme olmadığını kaydetti.

Tahran’ın Avrupalı ülkelerin kendi yükümlülüklerini yerine getirmemesinin ardından bir yıl sabretmenin ardından, kendi yükümlülüklerini hafifletme kararı aldığını ifade eden Irakçi, yaptırımların kaldırılması ve İran’ın nükleer anlaşmanın menfaatlerinden yararlanması halinde, nükleer anlaşmadaki yükümlülüklerine geri döneceklerini ifade etti.

Batı Asya’daki kritik gelişmelere de dikkat çeken Irakçi, her zamankinden ziyade bölgede gerilimi azaltmak için işbirliğine ihtiyaç olduğunu belirtti.

Japonya Dışişleri Bakanı da görüşmede, Batı Asya’nın durumundan endişeli olduklarına işaretle, diplomatik çabayla gerilimi azaltmaları gerektiğini vurguladı.

Japonya’nın nükleer anlaşmayı desteklediğini yineleyen Motegi Toşimitsu, gerilimi yatıştırmak için tüm tarafları itidale çağırdı.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Haziran 2024 (6) içerik yüklenmiştir.