HaberlerDünyaIrakOrtadoğu

Irak’ın bazı bölgelerinde birkaç trafo patladı, su ve elektrik kesildi

Irak Elektrik Bakanlığı, Bağdat ve Selahaddin’deki elektrik nakil hatlarına iki Kerkük-Ninawa elektrik kulesini ve trafosunu hedef alan bir sabotaj saldırısı yapıldığını duyurdu.

Irak Elektrik Bakanlığı Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Bağdat’ın batısındaki Selahaddin eyaleti yüksek gerilim enerji hattına birkaç bombanın isabet ettiğini ve Bağdat’ın batısındaki El-Naba’i bölgesindeki 116 numaralı kuleyi tahrip ettiğini duyurdu.

Irak Elektrik Bakanlığı, Bağdat Harekat Komutanlığı güvenlik güçleri ile birlikte mühendislik teknik güçlerinin olay yerine gittiğini, iletim hatlarının ani ısısını tespit etmek için mühendislik çalışmalarının sürdüğünü bildirdi.

Bu arada Kerkük Elektrik Kurumu’ndan bir kaynak da, iki elektrik kulesinin altına yerleştirilen bombalar nedeniyle “Kerkük-Kayare” hattının kesildiğini söyledi. Kesinti, Kerkük bölgelerini ve Neynava’nın güneyindeki Qayareh şehrini olumsuz yönde etkileyecek.

Son zamanlarda Diyale, Kerkük, Salahaddin ve Neynava çevresindeki illerdeki elektrik kuleleri, IŞİD tarafından sürekli patlama ve saldırılara maruz kalıyor.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Aralık 2023 (40) içerik yüklenmiştir.