HaberlerIrakOrtadoğu

Iraklı gruplar: Amerika Irak’taki görevleriyle ilgili yalan söylüyor

Irak’ta çeşitli gruplar dün gece ABD koalisyonunun Irak güçlerini hedef alan son saldırısını kınarlarken, ‘Amerika’nın Irak’taki faaliyetleri hakkında yalan söylediğini’ bildirdiler.

Irak ortak operasyon komutanlığı, dün gece yayınladığı bildiride, “sözde IŞİD ile mücadele koalisyonu savaş uçaklarının geçen çarşamba günü, Kerkük eyaletinde yer alan er-Riyaz bölgesinde Irak güvenlik güçlerini  hedef aldığını” bildirdi. 

Sözkonusu saldırıda bir Iraklı askerin öldüğü ve 2 askerin de yaralandığı bildirildi. Amerikan koalisyon güçleri, olayda yanlışlıkla ateş açıldığını iddia ettiler.

İRNA’nın haberine göre, Irak İslami direniş gruplarından oluşan ‘Asaib ehl el-Hak’ hareketi yayınladığı bildiriyle,  koalisyon güçlerinin sözkonusu saldırısını kınarken, bu saldırının açık bir şekilde Irak’ın milli hakimiyetine tecavüz olduğunu, koalisyon güçlerinin saldırıları mahiyetinin açıklanmasının zaruri olduğunu bildirdi.

Bu arada Irak İslami direniş hareketi el-Necbae de, Amerika’nın elebaşını yaptığı koalisyon güçlerinin sözkonusu saldırısını kınarken, Irak’ta yabancı güçlerin ülkeden çıkarılmasına dair parlamentoyu göreve davet etti.

Amerika son yıllarda sözde IŞİD ile mücadele bahanesiyle,  Irak ve Suriye’de sivilleri ve bu ülkelerin güvenlik güçlerini hedef alıyor.

Başa dön tuşu
Kapalı
Bugün 09 Ağustos 2020 (35) içerik yüklenmiştir.