Irak

Iraklılar, ABD’nin Haşdi Şabi’ye saldırısını protesto ettiler

Irak halkı, ABD’nin Haşdi Şabi mevzilerine yönelik saldırılarını kınamak için protesto eylemi düzenleyerek, ABD’nin bayrağını ateş verdiler.

ABD’nin pazartesi günü akşam saatlerinde Haşdi Şabi mevzilerine düzenlediği saldırılar, Iraklı yetkililer, şahsiyetler, gruplar, dini mercilik ve muhtelif halk kesimlerinin tepkisine yol açtı. Saldırıların ardından yapılan açıklamalarda, Amerikan güçlerinin Irak’tan ihraç edilmesi gerektiğine vurgu yapıldı.

Bu bağlamda Irak’ın muhtelif kentlerinde düzenlenen gösterilerde ABD’nin Haşdi Şabi üslerine yönelik saldırıları protesto edildi.

ABD aleyhinde protesto düzenleyen Iraklılar, “Bağdat Özgürdür Özgür, ABD defol, ülkemizin iç işlerine tüm yabancı müdahalelerini reddediyoruz” sloganlarını attılar.

Iraklı eylemciler ayrıca ABD’nin son cinayetini ve bu ülkenin iç işlerine sürekli müdahalelerine karşı öfkelerini, ABD bayrağını ateşe vererek ortaya koydular.

Bu çerçevede, Irak’ın büyük dini lideri Ayetullah Sistani, Amerika’nın Haşdüş Şabi üslerine saldırısını kınayıp, sözkonusu saldırıyı Irak hakimiyetinin ihlali niteledi.

Irak Sadr Hareketi Lideri Mukteda Sadr da, Iraklılar’ı Amerikan askerlerini kendi ülkelerinden sınırdışı etmek için birleşmeye çağırdı.

Mukteda Sadr, dün gece yayınladığı bildiride, ABD güçlerinin Irak’tan çıkarılması için kanuni yolların olduğunu ve bunun için her türlü desteğe vermeye hazır olduğunu bildirirken, bütün siyasi hareket ve sivil toplum kuruluşlarından Irak halkının en büyük düşmanı Amerika’ya karşı birleşmelerini istedi.

ABD’nin pazartesi günü akşam saatlerinde Haşdi Şabi’nin el Anbar’a bağlı el Kaim’deki üslerine düzenlediği hava saldırılarda onlarca Haşdi Şabi mensubu şehit oldu ve yaralandı.

Iraklı yöneticiler, meclis üyeleri, siyasi gruplar ve fraksiyonlar ve muhtelif şahsiyetler, ABD’nin Haşdi Şabi mevzilerine yönelik saldırısını şiddetle kınayarak, bunun Irak’ın ulusal egemenliğinin açık ihlali olduğuna vurgu yaptılar.

İran İslam Cumhuriyeti de dün ABD’nin Haşdi Şabi mevzilerine yönelik saldırılarını kınamıştı.

Bu çerçevede İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Seyyid Abbas Musevi dün yaptığı açıklamada, ABD’nin Haşdi Şabi mevzilerine yönelik saldırılarını kınayarak, bu saldırıların ABD’nin terörü desteklediğinin kanıtı olduğunu ifade etmişti.

İran Devrim Muhafızları da, ABD’nin Irak Haşdüş Şabi mevzilerine yönelik cinayetini kınayarak, bu cinayete karşı misilleme ve intikamın Irak halkı ve Haşdüş Şabi’nin en tabii hakkı olduğunu bildirmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Aralık 2020 (28) içerik yüklenmiştir.