Irak

Iraklılar’dan Haşdi Şabi’ye Siyasi ve Halkçı Destek

Irak Kürt Bölgesi Kürdistan Demokrat Partisi üst düzey makamının Haşdi Şabi Örgütüne saygısızlığı Irak halkının ve de siyasi çevrelerin tepkilerine ve sonuçta da Demokrat Partinin Irak başkenti Bağdat’taki merkezî binasının ateşe verilmesine neden oldu.

Irak eski hazine bakanı ve Irak Kürdistan Demokrat Partisi üst düzey üyesi Hoşyar Zebari son dönemde Erbil’deki Amerikalı üslere karşı saldırıların Haşdi Şabi örgütü güçlerince gerçekleştirildiğini iddia ederek saygısızca ifadelerde bulunup şöyle bir açıklamada bulundu:” Bu gruplar tam da IŞİD’in Bağdat ve Erbil’e saldırdığı gibi saldırmaktadırlar. ”

IŞİD terör örgütü Hazirran 2014’te Nineva eyaleti merkezi Musul’u işgal etti. IŞİD terör örgütünün bu saldırısı Iraklı siyasi çevreler ve de toplumuna büyük bir şok olarak nitelendirildi. Bu çerçevede Ayetullah Sistani Iraklıların değerli dini mercii olarak halk gönüllü güçlerin oluşturulması fetvası çıkardı ve böylece Haşdi Şabi örgütü kurulmuş oldu.

Haşdi Şabi örgütünün kurulması ile zaman içerisinde IŞİD terör örgütü ile mücadele de başladı ve yaklaşık 4 yıl sıkı mücadelenin ardından Irak’ın toprak bütünlüğü ve coğrafyası korunmuş oldu ve sonuçta IŞİD’in Irak’ın farklı bölgelerinde de cinayetleri son buldu.

Şimdi de herkes Haşdi Şabi örgütünün Irak’ta IŞİD terörizminin yenilgiye uğratılmasında ne denli büyük role sahip olduğunu biliyor.

Buna rağmen Liberaller, Batıcılar ve kimi fırkacılar Haşdi Şabi örgütüne en çok saygısızlık yapan ve eleştiren kesimlerdir. Bu saygısızlıklar her şeyden ziyade Haşdi Şabi’nin bağımsız kimliğinden kaynaklanmıştır. Zaten Haşdi Şabi sürekli Irak’ın siyasi güvenliğine vurgu yapmıştır. Bu husus ise Irak içinde kimi dış mihraklara bağlı kesimler ve de Amerika liderliğinde Suudi Arabistan ekseninde Arap kesimi tarafından hedef alınmıştır.

Haşdi Şabi’ye daha önce de saygısızlıklar yapılmıştır. IŞİD terör örgütünün Irak’taki yenilgisi kesinleştiğinde Amerika ve Suudi Arabistan ve de Irak’taki kimi yakın çevreleri; Haşdi Şabi örgütü ve üyelerini hiçbir kanıt sunmadan Irak Ehli Sünnet etik ve ekonomik ithamlar ile hedef aldı.

Irak parlamento seçimlerinden önce de Irak Haşdi Şabi örgütü muhalifleri ve düşmanları da gerçekleri saptırıp evhamlı ithamlar ortaya atarak Haşdi Şabi’nin seçimlere katılmasını engellemeye çalıştılar. Ancak El Fetih koalisyonu Haşdi Şabi Örgütü desteği ile Sairun Koalisyonunun ardından parlamentoda en çok sandalyeyi kazandı.

Şimdi de Haşdi Şabi örgütüne yönelik yeni tur saygısızlık devam ederken bir yandan Amerika ve askeri güçleri bu ülkeden çıkma baskısı altında, diğer yandan da Irak’taki diplomatik mekanlar kimi gruplar tarafından hedef alınmaktadır. Halbuki Haşdi Şabi örgütü de bu saldırıları kınamıştır.

Daha önce Haydar El İbadi hükümetinde Irak hazine bakanı olan Hoşyar Zebari’nin Haşdi Şabi’ye yönelik saygısızlığı Irak halkı ve siyasi çevrelerinin tepkilerine yol açmıştır. Birçok siyasetçi bu saygısızca ifadeleri kınamış ve Haşdi Şabi’nin Irak’ın ve Irak Kürdistan bölgesindeki güvenliğin korunmasındaki yapıcı rolüne vurgu yapmıştır.

Görünen o ki bu saygısızlık ve suçlama her şeyden ziyade Irak’ın siyasi ve güvenlik açısından Haşdi Şabi tarafından bağımsızlaştırılması ile alakalıdır.

Bu doğrultuda eski başbakan Haydar El İbadi’ye bağlı isimlerden sayılan Irak El Nesir Koalisyonu üst düzey sorumlularından Casım El Alyavi Haşdi Şabi’yi överek bu örgütün Irak’ı IŞİD terör örgütünden temizlemesine değinerek şöyle dedi:” Irak düşmanları güvenlik krizleri ile karşılaşmada bu kadar hazır ve güçlü bir gücün olmasını istemiyor. Çünkü onlar Irak’ı zayıf tutmak istiyorlar. “

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.