Irak

Irak’ta Kürt partileri Irak cumhurbaşkanlığı için tek bir aday üzerinde yoğunlaşıyor

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP), önümüzdeki günlerde tüm Kürt partilerinin Irak cumhurbaşkanlığı adayı üzerinde anlaşmaya varmak için toplanacağını duyurdu.

Irak, siyasi güçlerin hükümet kurma konusunda anlaşamadığı geçen yıl Ekim ayında yapılan parlamento seçimlerinden bu yana siyasi bir krizle karşı karşıya.

ISNA haber ajansına göre Pazartesi günü; Kürdistan Demokrat Partisi temsilcisi Şirvan el-Duberdani, partinin Riber Ahmed Barzani’nin cumhurbaşkanlığını desteklemeye devam ettiğini söyledi.

El-Duberdani, “Yakında iki ana partinin ve diğer Kürt partilerinin katılımıyla cumhurbaşkanlığı için nihai bir aday üzerinde anlaşmak için bir toplantı yapılacak” dedi.

Irak Kürdistan Demokrat Partisi temsilcisi, partinin Kürdistan’daki hiçbir siyasi grubu ötekileştirmeye çalışmadığını, Kürt siyasi grupları arasındaki görüşmelerin sonuçlarının önümüzdeki günlerde ortaya çıkacağını vurguladı.

Son günlerde iki parti, Demokrat Parti ve Yurtseverler Birliği, Irak cumhurbaşkanlığı ve Kürdistan Bölgesel Hükümeti (KBY) parlamento seçimleri de dahil olmak üzere siyasi konularda farklılıkları ve uzlaşmayı azaltmak için bir araya gelmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Eylül 2022 (8) içerik yüklenmiştir.