Irak

Irak’ta Parlamento seçimlerinin sonuçlarına itiraz gösterileri sürüyor

Binlerce protestocu, seçim sonuçlarının iptalini ve protestocuları öldürmekten sorumlu olanların cezalandırılmasını talep etmek için Bağdat’ın Yeşil Bölgesi’nde toplandı.

Fars Haber Ajansı’na göre, binlerce Iraklı protestocu, Bağdat seçimlerinin sonuçlarını ve ABD’nin Irak’tan çekilmemesini protesto etmek için Bağdat’ın Yeşil Bölgesi yakınında dün yine gösteri yaptı.

10 Ekim’de yapılan Irak seçimlerinin sonuçlarıyla ilgili gerilim devam ediyor. Bir emniyet kaynağının televizyon kanallarına verdiği bilgiye göre, başkent Bağdat’ta özellikle Yeşil Bölge çevresinde olası bir yasadışı gösteriyi engellemek için alarm durumuna geçildi.

Irak Yüksek Seçim Komisyonu 10 Ekim’de yapılan genel seçimlerde sonuçlarına itiraz edilen tüm sandıklardaki oyların elle sayım işleminin iki gün önce tamamlandığını bildirmişti.

Komisyon tarafından yapılan açıklamada, itiraza konu olan tüm seçim sandıklarında elle sayımın tamamlandığı ve sonucun elektronik sistemle gerçekleştirilen sayımla yüzde 100 benzerlik gösterdiği ifade edilmişti.

Irak’ta 10 Ekim’de yapılan erken genel seçimin sonuçlarına göre sandalye sayısı 48’den 16’ya düşen Fetih Koalisyonu ile Haşdi Şabi’nin diğer siyasi uzantıları, sonuçlara itiraz ederek farklı illerde bazı sandıklardaki oyların yeniden elle sayımını talep etmişti.

Yüksek Seçim Komisyonu da bu itirazlar üzerine bazı illerdeki oyların yeniden elle sayılmasına karar vermişti.

Irak seçimlerinin sonuçlarını protesto düzenleme komitesi yayınladığı bildiride, BM’nin Irak özel elçisi Cenin Plashart’ı, Irak seçimlerinde yaşanan hilede önemli bir ortağı olarak nitelendirdi.

Açıklamada, “Plashart’ın BM’nin Irak elçisi olarak görevden alınmasını ve Irak’tan sınır dışı edilmesini, BM’nin Irak’taki tüm delegasyonunun üyelerini değiştirmesini talep ediyoruz” denildi.

Protesto düzenleme komitesi, çalınan oyların geri alınana kadar gösterilerin devam edeceğini bildirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Mart 2023 (28) içerik yüklenmiştir.