Kuzey AmerikaIrak

Irak’taki ABD güçlerinin durumuyla ilgili ABD-Irak ortak bildirisi

Bağdat ve Washington dün gece, ABD askerlerinin Irak’tan belli bir takvim içerisinde çekilmesi konusunda anlaşmaya vardılar.

Bağdat ve Washington yabancı askerleri Irak’tan çekmeyi ve bu güçlerin rolünü eğitim ve destekle sınırlamayı kabul etti.

Açıklamada, “Irak’tan geri kalan muharebe birliklerinin çekilmesi, teknik görüşmelerde daha sonra belirlenecek bir programa göre gerçekleşecek” denildi.

Aynı zamanda, Irak’ın ulusal güvenlik danışmanı Kasım el-Eraci, Amerikan tarafının, güçlerinin büyük bir bölümünü Irak topraklarından çekme sözü verdiğini duyurdu.

Irak Ulusal Güvenlik Danışmanı, Bağdat ve Washington’un Irak topraklarında yabancı askeri üslerin olmaması konusunda anlaştıklarını da kaydetti.

3 Ocak 2020 Cuma sabahı ABD, İran devrim muhafızları ordusu Kudüs gücü komutanı general Kasım Süleymani ve Irak Halk Seferberliği Teşkilatı başkan yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis’i hedef alan bir terör saldırısı gerçekleştirmişti. Irak’ın başkentindeki Bağdat havaalanı yakınında düzenlenen terörist saldırıda başta Kasım Süleymani ve El’Mühendis olmak üzere 8 kişi daha şehit olmuştu.

Bu terör saldırısının ardından Irak parlamentosu, ABD birliklerinin Irak’tan çekilmesine dair tasarıyı onaylamıştı./

Başa dön tuşu
Bugün 05 Aralık 2021 (41) içerik yüklenmiştir.