Irak

Irak’tan terör olaylarıyla mücadeleye yönelik eylemlere vurgu

Irak Dışişleri Bakanlığı, hükümetin Erbil Uluslararası Havalimanı’na yapılan roket saldırısıyla ilgili bu terör olaylarıyla mücadele için gerekli tüm girişimleri aldığını açıkladı.

Middle East News’e göre Irak Dışişleri Bakanlığı Salı günü yaptığı açıklamada Erbil Uluslararası Havalimanı’na yapılan roket saldırısını kınadı ve Bağdat hükümetinin terörist gruplarla mücadeleyi sürdürmeye kararlı olduğunu vurguladı.

Irak Dışişleri Bakanlığı, Erbil havalimanına düzenlenen saldırıyla ilgili soruşturmanın federal hükümet ve Irak Kürt bölgesel yönetimi güvenlik teşkilatlarının ortak bir komitesi tarafından sürdürüldüğünü sözlerine ekledi.

Erbil Havalimanı Müdürü Ahmed Hoşyar dün düzenlediği basın toplantısında, yolcuların ve havayollarının hayatını korumak amacıyla Erbil Havalimanı’na düzenlenen roket saldırısının ardından, havalimanının dün öğlene kadar kapalı olduğunu söyledi.

Hoşyar, birkaç saatlik duraklamanın ardından Erbil Havalimanı’nda uçuşlara yeniden başladığını sözlerine ekledi.

Irak Kürt yönetimi İçişleri Bakanlığı’na göre Pazartesi günü gece yarısı, Erbil Uluslararası Havaalanı ve çevresine 14 roket atılması sonucu Amerikalı bir müteahhit ölürken 5 kişi de yaralandı.

Erbil Havalimanı’na düzenlenen saldırının sorumluluğunu ise ”Saraya Olyae el-Dem grubu üstlendi.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Mayıs 2022 (20) içerik yüklenmiştir.