HaberlerIrakOrtadoğu

Irak’tan Türkiye’ye saldırılarla ilgili sert nota

Irak hükümet sözcüsü Ahmed Molla Tellal, Türkiye’nin Irak’ın kuzeyine yönelik saldırıları durdurması ve Irak topraklarındaki Türk askeri unsurlarının çekilmesi konusunda uyarıda bulundu.

Iraklı yetkili, daha önceden Türkiye’nin Bağdat büyükelçisinin iki kez dışişleri bakanlığına çağrıldığı ve nota verildiğini hatırlatırken, uluslararası toplumdan da Türkiye’nin Irak topraklarındaki saldırılarını kınamasını istedi.

Bu arada Irak Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, Türkiye’nin Kuzey Irak’taki operasyonlarını durdurması için Irak’ın ekonomik silahlar kullanabileceğini belirtti.

Irak Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ahmed el-Sahaf, bir kez daha Türkiye’nin Kuzey Irak’taki operasyonlarına son verilmesi çağrısında bulundu ve bunun, Bağdat hükümetiyle koordinasyon olmadan tek taraflı yapıldığını söyledi.

Irak Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, Kuzey Irak merkezli Rudaw haber ajansına yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin Irak’ta, Irak’ın kontrolü altında olan çıkarları var. Yılda 16 milyar dolar Türkiye’nin Irak’ta ticaret hacmi bulunmaktadır ve düzinelerce Türk ticari ve ekonomik şirketi faaliyet gösteriyor ve Irak hükümeti acil bir karar durumunda tüm bunları göz önünde bulunduracaktır.” dedi.

Irak Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, bu tür saldırıların terörle mücadeleye yardımcı olmadığını ve Irak ordusunun ortak operasyonlarıyla tam koordinasyon içinde yapılması gerektiğini yineledi.

Üç hafta önce TSK, Bağdat hükümetinin tepki gösterdiği, Kuzey Irak’taki PKK unsurlarını yok etmeyi amaçlayan “Kartal Pençesi” ve “Kaplan Pençesi” adlı başlattığı iki büyük operasyonu hala da devam etmektedir./

Başa dön tuşu
Kapalı
Bugün 19 Ekim 2020 (34) içerik yüklenmiştir.