Avrupaİran

İran: AB troykası Bercam’ı tam uygulasın

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatipzade, AB troykasında yer alan Almanya, Fransa ve Britanya başkalarını suçlamaktan el çekmeleri ve Bercam nükleer anlaşmasındaki yükümlülüklerini ve ortak komisyonun kararlarını tam olarak uygulamaları gerektiğini belirtti.

Cuma günü AB troykasının İran İslam Cumhuriyeti ile UAEK arasındaki nükleer iş birliği ile ilgili yayımladığı bildiriye tepki gösteren Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hatipzade, Almanya, Fransa ve Britanya’nın sorumsuzca sergiledikleri tutumu kınadı.

Sözcü Hatipzade, İran İslam Cumhuriyeti’nin barışçıl nükleer faaliyetleri uluslararası yasaların çerçevesinde ve tamamen yasal ve meşru bir şekilde yürütüldüğünü ve üye ülkelerin zati hakları temelinde takip edildiğini belirtti.

Avrupalı tarafların Bercam nükleer anlaşmasındaki yükümlülüklerine işaret eden Sözcü Hatipzade şöyle devam etti:

Amerika’nın Bercam anlaşmasından çekilmesi ve yaptırımları yeniden dayatması ve ayrıca Avrupalı tarafların İran’ın anlaşmadaki iktisadi çıkarlarından yararlanmasına yönelik yükümlülüklerini yerine getirmemeleri üzerine İran İslam Cumhuriyeti de Bercam’ın 26 ve 36. maddelerine göre hareket etti.

Amerika terör devletinin Bercam nükleer anlaşmasından çekilmesinden kaynaklanan İran’ın zararlarını telafi edemeyen AB troykası Çarşamba günü bir bildiri yayımlayarak İran İslam Cumhuriyeti’ni onların sözde iyi niyetine rağmen Bercam anlaşmasını ihlal etmekle suçladı.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Kasım 2021 (28) içerik yüklenmiştir.