Kuzey Amerikaİran

İran: ABD sağlık terörü alanında azami baskıları arttırdı

İran Dışişleri Bakanlığı, Amerika terör devletinin korona virüs salgınına rağmen İran milletine dayattığı yaptırımları sürdürmesine işaretle, beyaz saray estirdiği sağlık terörü alanında azami baskılarını arttırdığını belirtti.

Pazartesi günü twitter sayfasında bir mesaj yayımlayan Dışişleri Bakanlığı şu ifadelere yer verdi:

Korona virüsün her yerde ölümcül, yıkıcı ve acımasız olduğu ispat edilmiştir; ancak İran’da acımasız bir ortağı, yani Amerika, olduğu için durum daha da beterdir.

Dışişleri Bakanlığı, Amerika sağlık terörü alanında azami baskılarını arttırdığını ve İran milletini, bu salgın hastalıkla mücadele ettiği şu sıralarda, insanlık dışı yaptırımlarının hedefi yaptığını vurguladı.

Dışişleri Bakanlığı, İran milleti elbet bu durumun da üstesinden geleceğini, ancak hiç bir zaman bu yaptırımları unutmayacaklarını kaydetti.

Korona virüs salgını başladıktan sonra Türkiye, Rusya, Pakistan ve Çin başta olmak üzere birçok ülkenin üst düzey yetkilileri Amerika Başkanı Donald Trump’tan İran’a dayattığı yaptırımları kaldırmasını istedi. Ancak Trump yaptırımları kaldırmadığı gibi yeni yaptırımları dayattı.

Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ise bir süre önce BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’e yazdığı mektupta, Amerika terör devletinin İran’a dayattığı tek taraflı illegal yaptırımları kaldırılması gerektiğini belirtmişti. Zarif Amerika’nın İran’a salgınla mücadelede gerekli ilaç ve tıbbi ekipmanların satışını engellemesini de Medikal terör niteledi.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2020 (25) içerik yüklenmiştir.