İran

İran, ABD’nin denizcilik güvenliğini tehlikeye attığı uygulamalarını eleştirdi

İran Denizcilik ve Limanlar Kurumu Genel Müdürü Ali Ekber Sefayi, ABD’nin denizcilik güvenliğini tehlikeye atan tehdit içerikli girişimleri kınadı.

Online olarak düzenlenen 32. Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) toplantısında konuşan Sefayi, örgütün tesis amacının denizciliğin güvenliğinin artması, deniz çevresinin korunması ve denizcilikte verimin artması olduğunu belirterek, ABD’nin İran denizcilik sanayi aleyhindeki kısıtlayıcı uygulamalarının devam ettiğini söyledi.

ABD’nin İran aleyhindeki uygulamalarını kınayan Sefayi ABD’den İran denizcilik sektörü aleyhine olan uygulamalarına son vermesini istedi.

Dünya genelinde korona ile boğuşulduğunu ifade eden Sefayi, İranlı denizcilerin aşılanmasının ülkede öncelikli gruplarla birlikte yapıldığını ve Ağustos ayında tüm İranlı denizcilerin iki doz aşısı yaptırdığını söyledi.

Sefayi, ‘’Dünyada barış, istikrar, kalıcı gelişme ve güvenlik; ancak İran aleyhine tek taraflı, zalimce, BM genelgesine aykırı ve IMO ruhuna aykırı ambargoların kalktığında ve son iki senede Kızıldeniz ve Akdeniz’de İran gemileri aleyhine ve İran denizcilik sanayi aleyhine tehditler ve terörist saldırılar durduğunda sağlanabilecektir.’’ dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Şubat 2024 (32) içerik yüklenmiştir.