İran

İran, AB’nin 8 İranlı yetkiliye ambargo uygulamasını kınadı

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatibzade, AB’nin bazı İranlı yetkililer aleyhine ambargolar uygulamasını kınayarak, bunun bir değerinin olmadığını söyledi.

Hatibzade yaptığı açıklamada, ‘’ Şüphesiz siyasi nedenlerden dolayı yalandan insan hakları iddiasında olanlar, ABD tarafından İran halkının çiğnenmesi karşısına susmaları ve buna sadece üzüntülerini bildirmelerinin kabul edilemezdir. ‘’ dedi.

Hatibzade, İran’ın bu ambargolara karşı ABD ile geniş kapsamlı İnsan Hakları görüşmelerini ve bununla ilgili özellikle terörizm, uyuşturucu ve mültecilerle ilgili işbirliğini donduracağını söyledi.

Hatibzade İran’ın ayrıca bu ambargolara karşı AB aleyhine bazı ambargoları da uygulayacağını söyledi.

Avrupa Birliği, İran’a “ciddi insan hakları ihlalleri” iddiasıyla 10 yıldır uyguladığı yaptırımları uzattı.

Avrupa Birliği (AB) Konseyinden yapılan açıklamada, İran’a yönelik yaptırımların 13 Nisan 2022’ye kadar uzatılması kararı alındığı bildirildi.

Yaptırımlar, seyahat yasakları, varlıkların dondurulması ve iç baskı unsuru olarak kullanılabilecek malzemelerle iletişimi izlemede kullanılan ekipmanın İran’a satışının yasaklanmasını içeriyordu. İlk olarak 2011’de alınan yaptırım kararı her yıl uzatılıyordu.

Konsey açıklamasında ayrıca yaptırım listesine 8 kişi ve 3 kurumun eklendiği kaydedildi. Böylece yaptırım uygulanan toplam kişi sayısı 89, kurum sayısı 4’e yükseldi.

Başa dön tuşu
Bugün 13 Temmuz 2024 (16) içerik yüklenmiştir.