İran

İran adalet bakanlığı: Kanada’nın girişimi uluslararası hukuka aykırı

İran İslam cumhuriyeti adalet bakanlığı, Kanada’nın sözde dünyada terörizm kurbanlarına destek bahanesi ile İran’ın el konulan mal varlıklarının bir bölümünü satmasını, uluslararası hukuk ilkelerine aykırı olduğunu duyurdu.

Adalet bakanlığı dün yayınladığı bildiride, Kanada’nın el konulan İran mal varlıkları ile ilgili illegal kararını kınarken, İran mallarının ivedilikle geri ödenmesi ve Kanada hükümetinin resmen özür dilemesini istedi.
İran adalet bakanlığı bildirisinde şöyle yazıldı:
Uluslararası toplumlarda her zaman İran İslam cumhuriyetini insan haklarını ihlal etmek bahanesi ile baskı altına alan Kanada, bizzat Kanada yerlilerinin haklarını ihlal konusunda elleri kanlı olduğu ve kendi cinayetlerinin hesabını vermesi gerektiği şartlarda İran mallarını satıyor…. Uluslararası kurumlar ve Kanada gibi Batılı ülkelerin insan hakları ile ilgili çelişkili davranışları, insan hakları ve terörizm ile mücadele gibi bir kavramın, sultacı ülkelerin kendi siyasetlerini yürütmek için bir araçtan başka bir şey olmadığını gösteriyor.
İran yargı kurumu başkanı seyit İbrahim Reisi de dün yaptığı açıklamada, “Kanda İran İslam cumhuriyetinin mallarını hukuk dışı bir şekilde müsadere etme kararından vazgeçmezse, Tahran’ın misillemde bulunacağını” söyledi.
Kanada yönetimi son zamanlarda dünyada terörizm kurbanlarına destek bahanesi ile İran’ın el konulan mal varlıklarından bir bölümünü sattı. Satılan malların bedeli ise Kanada yetkililerinin bizzat belirttiklerine göre 28 milyon dolardı.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Aralık 2022 (29) içerik yüklenmiştir.