İranAfganistan

İran, Afgan gençleri için eğitim programları başlatmaya hazır

Afganistan’ın Herat ilindeki İran İslam Cumhuriyeti Başkonsolosu, Salı günü İran’ın Afgan gençleri için eğitim programları başlatmaya hazır olduğunu duyurmak için eyaletteki Taliban Bilgi ve Kültür Dairesi başkanıyla bir araya geldi.

Muhammed Sıddıkıfer, bu toplantıda İran ve Afganistan’ın kültürel, dini ve sosyal olmak üzere çeşitli alanlarda birçok ortak noktaya sahip olduğunu, İran’ın Afganistan’ın geçici hükümetiyle farklı yerlerde kültürel konularda işbirliği yapmaya hazır olduğunu bildirdi.

Sıddıkifer, Tahran’ın Afganistan gençliği için eğitim programları başlatarak bilimsel kapasitelerini artırmaya hazır olduğunu da kaydetti.

Afganistan’ın Herat ilindeki Taliban Bilgi ve Kültür Dairesi başkanı Movlevi Naim el-Haq Haqqani de, Afganistan ve İran’ın ortak bir dil ve kültürü paylaştığını belirterek, Afganistan’ın geçici hükümetinin İran’la dostane ilişkiler istediğini söyledi.

Movlevi Naim el’Haq Haqqani, iki ülke arasındaki farklı sektörlerdeki işbirliği hakkında da “Afganistan’ın geçici hükümeti, yakın gelecekte oluşturulan fırsatları belirli bir mekanizmaya göre kullanacak.” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 05 Aralık 2022 (16) içerik yüklenmiştir.