Afganistanİran

İran-Afganistan Ortak İşbirliği Komitesi çalışmalarına başladı

İran-Afganistan ortak işbirliği komiteleri, İran’ın Afganistan Özel Temsilcisi’nin Kabil ziyaretinin üçüncü gününde iki ülke yetkililerinin katılımıyla çalışmalarına başladı.

Bugün İran ve Afganistan yetkililerinin katılımıyla tarım, göç, kültür ve enformasyon, ekonomi, ticaret ve sanayi alanlarında 7 komite Kabil’de çalışmalarına başladı.

İran’ın Afganistan Özel Temsilcisi Hasan Kazımı Kumi, komitelerin çalışma merasiminde yaptığı konuşmada, İran ve Afganistan’ın çıkarlarının birbirine kenetlendiğine işaretle, bugün yabancıların varlığının bu ülke halkı için birçok soruna yol açtığını ifade etti.

Kazımi Kumi, başkalarının Afganistan’ın kaynaklarını kendisinin kullanmasına izin vermedikleri işaretle, Tahran’ın Afganistan’a kendi kabiliyetlerini hayata geçirmek için yardıma hazır olduğunu söyledi.

İşgalcilerin Afganistan’dan firar etmesine rağmen, şirretliklerinin hala devam ettiğine dikkat çeken Kazımi Kumi, Afganistan’a sadece ürün ihracatı değil, teknik ve mühendislik hizmetlerini de ihraç etmeye hazır olduklarını vurguladı.

İran’ın Afganistan Özel Temsilcisi dün Taliban Başbakan Yardımcısı Abdulgani Beradar ve Dışişleri Bakan Vekili Emirhan Müttaki ile ikili ilişkiler, bölgesel ve uluslararası işbirliğini ele aldı.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Mart 2023 (28) içerik yüklenmiştir.