HaberlerDünyaİranOrtadoğu

İran Atom Enerjisi Kurumu başkanı: İran’ın nükleer endüstrisinin başarıları sebepsiz değildir

İran Atom Enerjisi Kurumu başkanı, İran’ın nükleer endüstrisinin başarılarının sebepsiz yere olmadığını belirterek, İran’ın bu başarılarının takdire şayan olduğunu söyledi.

İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi, Pazar günü Petrol Bakanlığı ve Atom Enerjisi Kurumu’nun planlarının hizmete açılış töreninde yaptığı açıklamada, “Nükleer sanayinin başarıları sebepsiz değildir ve İran Atom Enerjisi Kurumu, nükleer müzakerelerde gerekli hassasiyetini ve aynı şekilde nükleer anlaşmada göstermiştir’ dedi.

İran Atom Enerjisi Kurumu başkanı ayrıca şöyle dedi: ”Ülkenin nükleer yakıt döngüsünün geliştirilmesi gibi büyük altyapı projelerini yürütmenin yanı sıra, İran Atom Enerjisi Kurumu, 10 milyar dolarlık 2. ve 3. nükleer enerji santrallerinin  geliştirilmesine de başlamıştır.”

Salihi, İran’ın nükleer alanındaki diğer başarıları olarak İran Radyoilaç Üretim ve Geliştirme Merkezi’nin (Tetra) ve toplam değeri yaklaşık 350 milyon Euro olan büyük bir iyon terapi merkezinin kurulmasından bahsetti.

İran Atom Enerjisi Kurumu başkanı, “Hükümet bu projeleri ekonomik savaşın en zor koşullarında başlattı ve gerçekleştirdi ve bu son iki projenin yaklaşık yüzde 85’i neredeyse tamamlandı” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Ağustos 2022 (42) içerik yüklenmiştir.