Haberler

İran Atom Enerjisi Kurumu’ndan Grossi’nin yeni iddiasına tepki

İran İslam Cumhuriyeti Atom Enerjisi Kurumu’ndan bilgili bir yetkili, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı Genel Müdürü’nün Kerec nükleer tesisine kurulan kameralardan birinin hafıza kartının kayıp olduğu yönündeki yeni iddiasına tepki gösterdi.

Sözkonusu kaynak, cuma gecesi Nurnews’e verdiği röportajda, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı genel müdürü Rafael Grossi’nin talep ettiği hafıza kartının sabotaj operasyonunda imha edildiğine dair açıklamasına atıfta bulunarak, ”Aslında, Ajans, kökeni de bilinen bu tür sabotaj operasyonlarını önlemek için kapasitesini neden kullanmadığını cevaplamalıdır.” dedi.

Sözkonusu İranlı yetkili, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın gözetim görevlerinin yanı sıra IAEA üyelerine karşı koruyucu sorumlulukları olduğunu ve bu bağlamda İran’ın nükleer tesislerine yönelik tehditleri engellemediğini ve buna dair sorulara da cevap vermediğini ve bu konuda etkin adımlar atmak konusunda sorumlu tutulması gerektiğini kaydetti.

Rafael Grossi Cuma akşamı düzenlediği basın toplantısında, İran’ın Kerec nükleer tesislerindeki bir kameranın görüntülerinin sabotaj sonrası yok edildiğini ileri sürdü.

İran Atom Enerjisi Kurumu başkanı Muhammed İslami, dün Kerec nükleer sitesindeki IAEA kameraları konusunda şunları söyledi: “Kerec nükleer tesisi için adli ve güvenlik sürecine yardımcı olma yönünde, IAEA müfettişinin yeni bir kamera getirmesine ve davanın soruşturmasını tamamlamak ve neyin ne olduğunu belirlemek için bu kameranın İran güvenlik ve yargı yetkilileri nezdinde cevaplamasına karar verildi.”

Başa dön tuşu
Bugün 26 Eylül 2023 (40) içerik yüklenmiştir.