HaberlerİranOrtadoğu

İran başsavcısı: Yabancı medyanın İran’daki son olaylarla ilgili haberleri doğru değil

İran başsavcısı İran’da son olaylarla ilgili tutuklanan isyancıların sayılarıyla ilgili bilgi verirken, ”yabancı medyasının bu olaylarla ilgili tutuklananlar ve ölenler konusunda verdiği bilgilerin hiç birinin doğru olmadığını’ bildirdi.

İRNA’nın haberine göre, İran başsavcısı Muhammed Cafer Monteziri, dün Tahran’da yaptığı açıklamada, olayların başladığı ilk günden bu güne kadar tutukluların sayısının değişik olduğunu belirterek polis, istihbarat, yargı vesair birimler tarafından gözaltına alınan ve tutuklananlara karşı ihtimalen en ufak bir hatanın da düzeltilerek haksız yere tutuklanan veya gözaltına alınanların serbest bırakıldığını ve bırakılacağını söyledi.

İran başsavcısı, bazı yabancı medyanın tutuklu ve ölü sayısı hakkında verdikleri bilgilerin doğru olmadığını belirterek, onların bu bilgilerinin hiç bir değerinin olmadığını söyledi.

Bilindiği gibi İran’da benzin fiyatlarına yapılan düzenlemenin ardından halk barışçı gösteriler düzenlemiş ama dış mihraklı ve destekli bazı çevreler halkın bu girişimini suistimal ederek isyana dönüştürmüşler, banka gibi kamuya ve de halka ait olan binaları ateşe vermişlerdi.

Bu arada İran İstihbarat Bakanlığı, bu olaylar sırasında bazı kişilerin CIA ile irtibatlı olduklarının ortaya çıkarıldığını ve tutuklandığını bildirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Aralık 2022 (29) içerik yüklenmiştir.