HaberlerDünyaİranOrtadoğu

İran, Batı Hint Okyanusu’ndaki en büyük balıkçı filosuna sahip

 İranlı Balıkçılık Organizasyonu Başkanı Nebiyullah Hunmirzayi, kıyı ötesi avcılığın gıda güvenliği için öncelik taşıdığını belirterek, ‘İran balıkçılık filosu ve avlanma hacmi açısından Hint Okyanusu’nda ikinci ve Batı Hint Okyanusu’nda ilk sırada yer alıyor’ dedi.

İRNA’ya konuşan Hunmirzayi, ‘İran’ın toplam avlanma hacmi, 2013 yılında 514 bin tonken, bu rakam 2020 yılında 700 bin tona ulaştı. Bu da çoğunluğu Hint Okyanusu’nda yapılan kıyı ötesi avlanma sonucu oluşan bir rakamdır’ diye belirtti.

Son yıllarda, ülkedeki bu sektöre yapılan yatırımlar da dahil olmak üzere ülkedeki balıkçılık alanındaki benzeri görülmemiş önlemlerin ülkenin balıkçılık sektöründeki ortalama yatırımı iki katına çıkardığını dile getiren yetkili, ‘Avlanma ve balıkçılık alanında 11 binden fazla avlanma aracı ile 140 binden fazla kişi faaliyet gösteriyor’ diye konuştu.

Hunmirzayi, ‘Gıda güvenliği arzı için zor koşullara rağmen Tarım Bakanlığı, diğer organizasyonlar ve ilgili kuruluşlar, İran Balıkçılık Örgütü ile işbirliği yapmalı ve bu bölümdeki yatırımları artırmaları gerekiyor’ diye ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 12 Ağustos 2022 (26) içerik yüklenmiştir.