HaberlerDünyaİranOrtadoğu

İran: Batı Nükleer anlaşmadan dolayı İran’a tazminat ödemeli

İran İslami Şura Meclisi Ulusal Güvenlik Komisyonu sözcüsü, Nükleer Anlaşma’nın Avrupa ve ABD tarafından uygulanmaması nedeniyle İran’a tazminat ödenmesi gerektiğini vurguladı.

Mahmud Abbaszade Mişkini,  ABD’nin nükleer anlaşmaya bağlı kalmamasına atıfta bulunarak, “İran ile Batı arasında önemli olan nükleer anlaşmadır ve anlaşmada  Batılıların yerine getirmeleri gereken yükümlülükleri vardır ve bunu yapmazlarsa pozisyonları netleştirilmelidir” dedi. 

Abbaszade Mişkini,  “Batılılar nükleer anlaşmayı kabul etmediklerini açıkça söylemeli ve alternatif bir plan önermeli, ancak İran’ın karşı tarafın yükümlülüklerini yerine getirmemesi nedeniyle zarar gördüğü bir gerçektir ve batı bundan dolayı İran’a uğradığı zararı ödemelidir.’ dedi.

İranlı yetkili,  İran’ın ilaç ve aşı gibi sağlık alanında yaptırımlardan dolayı uğradığı zarara dikkat çekerek, sözkonusu taraflar bu   zararı tazmin etmeliler ki İran da yükümlülüklerini yerine getirebilsin.” dedi.

Abbaszade Mişkini,  “Batılıların Viyana görüşmelerinde yeni bir teklifi olsaydı şimdiye kadar kesinlikle teklif ederlerdi, ancak şartlar Avrupalı ​​ve Amerikalı yetkililerin açıklamalarının boş olduğunu gösteriyor” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Mart 2023 (28) içerik yüklenmiştir.