İranBelarus

İran, Beyaz Rusya’ya metal, araba ve tıbbi ekipman ihraç etmeye hazır

İran Sanayi, Madencilik ve Ticaret Bakanı, İran’ın Belarus’ta metal, otomobil ve tıbbi ekipman ve ortak üretim ihraç etmeye hazır olduğunu duyurdu.

IRNA’ya göre, Belarus’u ziyaret eden Seyyid Rıza Fatımi Emin, Belarus Ticaret Bakanı Alexey Bogdanov ile yaptığı görüşmede şunları söyledi:”İki ülke arasındaki ticari ilişkiler, farklı alanlarda yapılan anlaşmalara bağlı olarak artacaktır.”

Beyaz Rusya Ticaret Bakanı da şöyle dedi: ”Ticaret bakanlığımız tüketim mallarının tedarikçisidir ve Avrupa yaptırımları nedeniyle yüksek tüketim gıda maddeleri de dahil olmak üzere bazı malların İran’dan ithalatı gündemdedir.”

Alexey ayrıca şunları söyledi: ”İranlı işadamları, Belarus pazarının ihtiyaçlarını ve kapasitesini bilmek için Belarus iç pazarına tedarik etmek için ithal edilen tüketim malları sergisine katılabilirler.”

İran Sanayi, Madencilik ve Ticaret Bakanı da Blarus’taki İranlı iş insanlarına hitap ederken, ”Belarus’taki İranlılar, Avrasya’daki varlığı ve İran’ın üyeliği Belarus hükümeti ile etkileşimlerde dikkate alınan önemli konulardan biridir.” dedi.

İran ve Blarus Ortak Ekonomik Komisyonu’nun 15. iki günlük toplantısı Perşembe günü Belarus’un başkenti Minsk’te yapıldı.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Haziran 2024 (6) içerik yüklenmiştir.