İran

İran BM nükleer radyasyon tesirleri UNSCEAR’in daimi üye oldu

İran İslam Cumhuriyeti korsan İsrail’in muhalefeti ve ABD’nin engelleme çalışmalarına karşın BM nükleer radyasyon tesirleri UNSCEAR’in daimi üye oldu.

Avustralya’nın BM genel kurulunun özel siyasi ve sömürüyle mücadele komisyonuna sunduğu kararname taslağı hakkında yapılan bir kaç tur müzakerenin ardından taslağın oy birliği ile onaylanması üzerine, İran İslam Cumhuriyeti uluslararası seçkin bilimsel kurumlardan biri olan bu kurumda konumunu gözlemciden tam üyeliğe çıkarmayı başardı.

Genellikle Batılı ülkelerce kontrol edilen bu bilimsel komisyona katılma süreci birçok kısıtlama ile karşı karşıya bulunmasına rağmen İran İslam Cumhuriyeti bu komisyona üye olmak için 2011 yılında diplomatik girişimlerine başladı ve sonunda bir kaç tur müzakerenin ardından İran’ın tam üyelik talebi BM genel kurulunun bu yılki oturumunda onaylandı.

Bu arada İran’dan başka Norveç, Cezayir ve BAE de bu komisyonun daimi üyelikleri onaylandı.

BM nükleer radyasyon tesirleri UNSCEAR 1955 yılında insanları etkileyen nükleer radyasyonun tesirleri hakkında bilgi toplamak üzere kuruldu. Hali hazırda bu kurumun üye sayısı son katılımla 31’e yükseldi.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Ekim 2023 (40) içerik yüklenmiştir.