Haberler

İran BM nükleer radyasyonun tesirleri kulübüne üye oldu

IRNA’nın haberine göre, Amerika ve korsan rejim İsrail’in muhalefetine rağmen, BM genel kurulu, bundan önce dördüncü komisyonunda onaylanan İran’ın nükleer radyasyonun tesirleri kulübü UNSCEAR’ye üyeliğini onayladı.

İran İslam Cumhuriyeti dördüncü komisyonda Avustralya tarafından sunulan kararname taslağı üzerine bir kaç tur müzakerelerin ardından bu bilimsel kurumda konumunu gözlemci konumdan tam üye konumuna yükseltmeyi başardı.

Genellikle Batılı devletlerce yönetilen bu bilimsel komisyona üye olma süreci zorlu olmasına karşın İran İslam Cumhuriyeti bu yöndeki diplomatik girişimlerini 2011 yılında başlattı ve sonunda geçen yıllarda bir kaç tur sıkı müzakerelerin ardından şimdi tam üyeliği BM genel kurulu tarafından onaylandı.

Bu yıl onaylanan kararnamede İran İslam Cumhuriyeti bir nükleer bilimcisini göndererek UNSCEAR oturumlarına katılmaya davet edildi.

İran’ın BM daimi temsilcisi Macid Tahti Revançi BM’nin nükleer radyasyonun tesirleri bilimsel komisyonunda ve yine dördüncü komisyonda İran’ın üyelik talebi ele alındığı sırada Amerika’nın temsilcisinin suçlamalarına verdiği cevapta şu ifadeleri kullandı:

Kapsamlı Ortak Eylem Planı KOEP nükleer anlaşmasından çekilen ve anlaşmadaki yükümlülüklerini ihlal eden Amerika devleti İran’ın barışçıl programı ve nükleer radyasyonun tesirleri komisyonuna üyeliği hakkında asla görüş beyan edecek konumda değildir.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Mart 2023 (28) içerik yüklenmiştir.