İran

İran, bölgede tarım ürünleri ihracatının merkezine dönüştü

İran Tarım Bakanı, Sırbistan Dışişleri Bakanı ile yaptığı görüşmede, İran’ın tarım ürünleri ihracatında bölgede bir merkez haline geldiğini vurguladı.

İran Tarım bakanı Kazım Havazi, dün Sırbistan Dışişleri Bakanı Nikola Slakovi ile Tahran’da yaptığı görüşmede, “İki ülke arasında tarım ve hayvancılık alanında işbirliği imkanlarının olduğunu söyledi.

Tarım Bakanı Havazi, İran’ın Dünya Uluslararası Tohum Derneği geçerlilik belgesini almayı başardığını duyurarak, ‘Artık ülkemizde üretilen tohumlar 63 ülkede dağıtılabiliyor ve satılabiliyor’ dedi.

Pazar akşamı Tarım Bakanlığı’nda Sırbistan Dışişleri Bakanı Nikola Slakoviç ile yaptığı görüşme sonrası gazetecilere konuşan Havazi, ‘İran ve Sırbistan tarım sektöründe uzun süredir birbiri ile iletişimdedir’ diye belirtti.

Havazi tarımsal tohumlar konusunun önemine ve İran’ın çeşitli tohumlar üretme kabiliyetine değinerek ‘Sırbistan’ın da bu alanda çok iyi deneyimleri var ve bu iki taraflı deneyim bize yardımcı olabilir ve İran’ı komşu ülkeler arasında büyük bir bölgesel tohum merkezi haline getirebilir’ ifadesini kullandı.

Bu konuda iyi bir tecrübeye sahip olduklarını dile getiren Havazi, ‘Çünkü İran’ın önemli bir özelliği birçok tohum üreten ülkenin sahip olmadığı iklim çeşitliliğidir, ayrıca ülkemizde de soğuk bölgelerde tohum üretimi avantajı vardır’ dedi

Havazi ayrıca, “Sırbistan, çevre ile iyi derecede bir arada bulunabilen ve düşük riskli afetleri önleyecek teknolojiye sahip, İran bu aktif maddeyi yıllardır bu ülkeden satın alıyor ve şimdi bu ürünün İran’da üretilmesini talep etik’ dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Aralık 2021 (34) içerik yüklenmiştir.