İranÇin

İran büyükelçisi Çin’in Sin Kiang eyaletini ziyaret etti

İran’ın Pekin büyükelçisi Muhammed Keşavarzzade Salı günü twitter hesabında Uygur azınlığının yoğunlukta yaşadığı Çin’in Müslüman nüfuslu eyaleti Sin Kiang’ı ziyaret ettiğini açıkladı.

Twitter hesabında ziyareti hakkında bir açıklama yapan büyükelçi Keşavarzzade, Şanghay İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri ve Pekin’de bulunan bazı büyükelçiler ve diplomatlarla birlikte Çin’in özerk eyaleti Sin Kiang’ın merkezi Urumçi’ye bir ziyaret gerçekleştirdiklerini belirtti.

Urumçi kentini çok güzel, gelişmiş ve İran – Çin ortak kültürünün simgelerine sahip olan bir kent şeklinde anlatan büyükelçi Keşavarzzade, Urumçi kenti İpekyolu döneminin kültürel alış verişinin muhteşem simgesi olduğunu kaydetti.

Büyükelçi Keşavarzzade ayrıca, Urumçi kentinin Ak camiinde öğle namazı kıldığını belirterek, ziyareti ile ilgili bazı fotoğrafları paylaştı.

Amerika ve bazı Avrupa ülkeleri Çin yönetimini Müslümanların yoğunlukta yaşadığı Sin Kiang eyaletinde Uygur azınlığın haklarını ihlal ettiğini iddia ederek, Pekin yönetimine bazı yaptırımları uygulamaya başladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Çunying ise geçenlerde düzenlediği bir basın konferansında Uygurların meselesi ırk, mezhep veya insan hakları ile ilgisi olmadığını, burada esas mesele, bölücülük ve şiddetle mücadeleden ibaret olduğunu, Amerika terör devleti Uygur azınlığını umursamadığını ve sadece bu azınlığı bahane ederek Çin’in güvenlik ve istikrarını bozmayı ve gelişmesini aksatmayı amaçladığını belirtti.

Çinli diplomat, bu süreçte bazı Avrupa ülkelerinin de Amerika terör devleti ile Sin Kiang eyaletinde yaşayan Uygur azınlığı meselesinde işbirliği yapması da ilginç bir konu olduğunu, oysa Çin’de 56 etnik azınlık daha yaşadığını ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Aralık 2021 (30) içerik yüklenmiştir.