İranYemen

İran Büyükelçisi Yemen Yüksek Eğitim Bakanı ile görüştü

İran’ın Yemen Büyükelçisi Hasan İrlu, Yemen Yüksek Eğitim Bakanı Hüseyin Hazeb’le iki ülke arasında yüksek eğitim alanında iş birliği yollarını geliştirmeyi görüştü.

Pazar günü gerçekleşen görüşmede Büyükelçi İrlu ve Bakan Hazeb iki ülke arasında yüksek eğitim ve araştırma alanlarında yeniden iş birliğine başlama yollarını ve yine İran İslam Cumhuriyeti’nin Yemen Yüksek Eğitim Bakanlığı üzerinden çeşitli seviyelerde Yemenli öğrencilere burs verme meselesini ele aldı.

Görüşmede Yemen Yüksek Eğitim Bakanı Hazeb, ülkesi Suud ittifakının 2015 yılında Yemen topraklarına saldırmaya başladığı günden bu yana ağır hasara uğradığını, bu süre içerisinde 11 devlet üniversitesi ve 49 özel üniversite ve 150 bin öğrenci bu savaştan olumsuz etkilendiğini belirtti.

Bakan Hazeb ayrıca, İran lideri Ayetullah Hamanei, İran devleti ve milletinin Yemen milletine verdikleri destekten dolayı şükranlarını sundu ve İran İslam Cumhuriyeti’nin Yemen’de yüksek eğitim alanına yardımcı olmasını olumlu karşıladıklarını, Yemen milli kurtuluş hükümeti bunun için uygun zemini hazırlayacağını ifade etti.

Suud rejimi ve müttefiklerinin Yemen milletine dayattığı savaşta şimdiye dek 16 bin Yemenli hayatını kaybetti, on binlercesi yaralandı ve milyonlarca Yemenli mülteci durumuna düştü.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Ocak 2021 (37) içerik yüklenmiştir.