İran

İran Cumhurbaşkanı Reisi: ABD’nin deniz korsanlığı, telin edilmiş bir eylemdi

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Seyyid İbrahim Reisi, ABD’nin deniz korsanlığının kötü ve telin edilmiş bir eylem olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Seyyid İbrahim Reisi bugün Simnan’da bölge sakinlerine hitap ettiği konuşmada, Devrim Muhafızları’na Amerikan fırkateyninin İran petrolünü taşıyan bir tankeri çalma operasyonuna engel olduğuna işaretle, Amerikalılar’ın bu kötü eyleminin kamuoyu tarafından telin edilirken, Devrim Muhafızları’nın kudretli ve zamanında yaptığı girişiminin takdir edildiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Reisi, ABD’nin İran halkı ile düşmanlığının tarihinin 40 değil 70 yıl olduğunu belirterek, ilk 30 yılda ABD darbe ile İran kaynaklarını yağmaladığını fakat sonraki 43 yılda ve İslam Devrimi sonrası mücadele meydanlarının muzafferinin İran olduğunu söyledi.

Ayetullah Reisi, Viyana nükleer müzakerelerinin tarihinin belirlendiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Reisi, ‘’ İstediğimiz müzakere sonuç odaklı müzakerelerdir bir hiç bir zaman İran halkının yasal hakkı olan zalimce ambargoların giderilmesi hakkından vazgeçmeyeceğiz. ”dedi.

İran’ın müzakere masasını terk etmeyeceğini fakat fazla isteklerin karşısında da direneceğini ifade eden Cumhurbaşkanı İran menfaatlerinden geri adım atmayacaklarını söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 05 Aralık 2022 (16) içerik yüklenmiştir.