İranTürkiye

İran Cumhurbaşkanı Reisi: İran ve Türkiye, ilişki düzeyini yükseltmeye hazır olmalı

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Seyyid İbrahim Reisi, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’yu kabul ettiği görüşmede, İran ile Türkiye’nin ikili ilişkileri mevcut düzeyden tam teşekküllü işbirliği düzeyine yükseltmeye hazır olmaları gerektiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Reisi görüşmede, iki ülkenin ticaret ve ekonomik olmak üzere ikili ilişkilerini geliştirmesinin iki milletin lehine olduğunu ifade ederek, İran ile Türkiye’nin işbirliğinin düzeyinin mevcut seviyeden tam teşekkülü seviyeye çıkarılması için yol haritasını nihaileştirmeleri gerektiğini vurguladı.

Reisi, iki ülkenin bölgesel işbirliğinin uluslararası işbirliğine dönüşmesi gerektiğine işaretle, iki ülkenin önemli konumuna göre bu tür işbirliğinin küresel denklemlerde etkin olabileceğini kaydetti.

Reisi, İran’ın bölge ülkelerinin yabancıların müdahalesi olmadan kendi sorunlarını çözme kabiliyetine yönelik bakışına da temasla, yabancıların varlığının bölge milletleri ve devletleri için gerilim ve istikrarsızlıktan başka bir sonucu olmadığını, nitekim ABD’nin Afganistan’daki 20 senelik varlığının ölüm, kan akıtılması ve tahribattan başka bir sonucu olmadığını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Reisi, IŞİD’in eylemlerinin tüm bölge ülkelerinin zararına olduğuna da temasla, Amerikalı yetkililerin itirafına göre, IŞİD’in onlar tarafından türetildiğini, bunun için IŞİD’in Amerikalılar’ın talimatıyla hareket edip, çeşitli ülkelerden vekaleten kan akıtmasının doğal olduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı sözlerinin devamında Tahran ile Ankara’nın terörizm ve organize suçlarla mücadelede işbirliği yapabileceklerini de belirtti.

Reisi, İran İslam Cumhuriyeti’nin Azerbaycan ve Türkiye ile komşuluk ilişkisi ötesinde derin ve tarihi kültürel ve inançsal bağlarına sahip olduğuna işaretle, yabancıların bazı girişimlerinin ilişkilere zarar vermesine müsaade etmemeleri gerektiğini söyledi.

Türkiye Dışişleri Bakanı da görüşmede, Ankara’nın İran ile ilişkilerinde ivme kazandırmak istediğine işaretle, Türkiye’nin Tahran’ın ile işbirliğinin düzeyinin daha da geliştirilmesi için kararlı olduğunu söyledi.

Çavuşoğlu, Güney Kafkasya’da istikrarın artması ve ticari ilişkilerin güçlenmesi için İran ile ortak işbirliği sağlama ve geliştirme peşinde olduklarını vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Mart 2023 (28) içerik yüklenmiştir.