Avrupaİran

İran Cumhurbaşkanı Reisi, Macaristan Dışişleri Bakanı’nı kabul etti

Tahran’da bulunan Macaristan Dışişleri Bakanı Pitter Siarto, İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Seyyid İbrahim Reisi tarafından kabul edildi.

Cumhurbaşkanı Reisi görüşmede, iki ülke arasında ortak komisyonun kurulmasının siyasi ve ekonomik ilişkilerin gelişmesine katkı sağlayacağına işaretle, iki ülke münasebetlerinin kabul edilir düzeyde olmadığını, ikili işbirliğiyle ilişkilerin kabul edilir seviyeye çıkarılabileceğini vurguladı.

Doğu Avrupa ülkelerinin İran ile münasebetlerini tarihi ve önemli niteleyen Cumhurbaşkanı, Doğu Avrupa ülkelerinin bağımsız hareket etmesi halinde siyasi ve ekonomik olarak kazançlı çıkacaklarını vurguladı.

Afgan göçmenlerin Avrupa ülkelerine göçü hakkında ise Reisi, İran’ın yaklaşık 4 milyon Afgan göçmeni ağırlayıp, yardım etmesine rağmen, birçok vaatte bulunan Batılı ülkelerin göçmenlere yardım için sözlerini tutmadıklarını ifade etti.

Reisi, Afgan göçmenlere yardımı insani ve İslami bir görev olarak niteleyerek, İran’da kalan veya İran’dan geçen Afgan göçmenleri desteklediklerini vurguladı.

Cumhurbaşkanı ayrıca, Afganistan’ın bağımsız bir yönetim tarafından yönetilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Cumhurbaşkanı İran ile Macaristan’ın terörizm, uyuşturucu ve organize suçlarla mücadele işbirliğinin bölge ve dünya güvenliğinin lehine olduğunu kaydetti.

Reisi sözlerinin devamında Batılı ülkelerin meselelere karşı çifte yaklaşımını eleştirdi.

Macaristan Dışişleri ve Ticaret Bakanı da görüşmede, Batı ve NATO’nun Afganistan meselesi hakkında ikiyüzlü davrandıklarına inandıklarına işaretle, gelinen aşamada, Afgan göçmenlerin büyük göç dalgasından endişe duyduklarını ifade etti.

Macar yetkili, Tahran ile Budapeşte arasında ilişkilerin iyileşmesi için çaba gösterdiklerini de kaydetti.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Mart 2023 (25) içerik yüklenmiştir.