HaberlerDünyaİranOrtadoğu

İran Cumhurbaşkanı Reisi: Nikaragua devrimi aşina bir addır

İslami İran Cumhurbaşkanı Ayetullah Reisi, Nikaragua devriminin adı İran milleti için aşina bir ad olduğunu belirterek, gençlerin arasında devrimci coşku milli bağımsızlığın dayanağı olduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı Reisi dün akşam saatlerinde Nikaragua Dışişleri Bakanı Denis Monkada ile görüşmesinde bu açıklamayı yaparak şöyle ekledi:

Amerika’nın haksız tamah ve isteklerine karşı direnmek, Nikaragua’yı Latin Amerika ülkeleri ve bu bölgede emperyalizm karşıtı hareketler için bir modele dönüştürdü.

Nikaragua devriminin adı İran milleti için aşina bir ad olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Reisi şöyle devam etti:

İran milleti her daim Nikaragua’nın devrimci milleti için başarı ve zafer dileğinde bulunmuştur; nitekim İslam İnkılabı Lideri Ayetullah Hamanei’nin de vurguladığı üzere, devrimci coşku özellikle gençler başta olmak üzere milletin arasında canlı ve diri tutulmalıdır. Nikaragua devriminin liderleri de zaman akışı başta gençler olmak üzere halk arasında devrimci ruhu soğutmamasına özen göstermeleri gerekir.

Görüşmede Nikaragua Dışişleri Bakanı Denis Monkada da Nikaragua devriminin hedeflerini gerçekleştirmek üzere yoluna devam ettiğini ve İran İslam Cumhuriyeti gibi dost ülkelerin yardımı ile devrimin başta emperyalizm karşıtlığı olmak üzere hedeflerini ve ülkülerini koruduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Reisi Çarşamba günü akşam saatlerinde ayrıca Bolivya Dışişleri Bakanı Rahilio Maita ile görüşmesinde de iki ülke arasındaki ilişkileri tarafların geniş kapasitelerine bakıldığında yeterli bulmadığını belirterek, ikili ilişkileri çeşitli alanlarda geliştirmek için birlikte bazı mekanizmaları geliştirmeleri gerektiğini vurguladı.

Görüşmede Bolivya Dışişleri Bakanı Maita da Bolivya milleti ve devletinin tebrik mesajını ileterek, İran İslam Cumhuriyeti ile ilişkileri Amerika’nın tüm sabotajlarına karşın derinleştirmek istediklerini kaydetti.

Başa dön tuşu
Bugün 12 Ağustos 2022 (26) içerik yüklenmiştir.