İran

İran Deniz Kuvvetleri Komutanı Amiral İrani Fransa’ya gitti

İran Deniz Kuvvetleri Komutanı Amiral Şehram İrani Fransız mevkidaşının daveti üzerine 8. Deniz Kuvvetleri Komutanları zirvesi IONS’e katılmak üzere Paris’e gitti.

Irak Press’in haberine göre, ziyaretinin amacı hakkında açıklama yapan Deniz Kuvvetleri Komutanı Amiral İrani şöyle dedi:

Zirvenin esas gündemi, Hint okyanusunda güvenlik meselesidir. Bu okyanusa kıyısı bulunan ülkeler başta deniz korsanlığı olmak üzere, deniz güvenliği ve acil durumda olan gemilere yardım ulaştırılması gibi çeşitli alanlarda işbirliği yapıyor.

Amiral İrani, zirvenin kulisinde deniz alanında işbirliğini geliştirmek üzere bazı ikili, üçlü ve çok yönlü görüşmeleri olacağını ifade etti.

Deniz dili, tüm ülkelerin ortak dili olduğunu kaydeden Amiral İrani, güvenlik ve barışı denizin kendisi tüm dünyaya dikte ettiğini, tüm ülkeler aracısız birlikte hareket edebileceğini vurguladı.

Amiral İrani şöyle ekledi:

İran İslam Cumhuriyeti son on yılda Hint okyanusunun kuzeyinde güvenliği en iyi şekilde ve büyük iktidarla temin edebileceğini dünyaya gösterdi.

6. Hint okyanusu kıyı ülkeleri Deniz Kuvvetleri Komutanları zirvesi IONS 23 Nisan 2018’de 35 ülkenin üst düzey askeri heyetlerinin katılımı ile İran’ın ev sahipliğinde düzenlendi ve zirvenin başkanlığı iki yıllığına İslami İran Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na devredildi.

IONS zirvesi 2008 yılında Hint okyanusunda deniz güvenliğini temin etmek üzere Hint okyanusu kıyı ülkeleri Deniz Kuvvetleri Komutanları’nın katılımı ile çalışmalarına başladı.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Mart 2023 (1) içerik yüklenmiştir.