İran

İran Devrim Muhafızları Hava Kuvvetleri Komutanı: Amerikan askerleri psikolojik açıdan çok baskı altında

İran Devrim Muhafızları Hava Kuvvetleri Komutanı, Amerikan güçlerinin çok fazla psikolojik baskı altında olduğunu söyledi.

Tuğgeneral Emir Ali Hacızade, Şerif Teknik Üniversitesi’nde bir grup öğrenciyle yaptığı görüşmede, Şehit Kasım Süleymani’nin kanının intikamı ve Ayn el Esad üssüne yapılan saldırıya temasla, ‘Eyn’el Esad’a yapılan füze saldırısının yanı sıra Şehid Süleymani suikastının faillerinin yargılanması konusu gündeme geldi ve bugün durum, bölgede Amerikalıların kolay kolay hareket etmediği bir noktaya gelmiştir.’ dedi.

General Hacizade, bölgede yaşananların tesadüfi olmadığını belirterek, “Eyn’el Esad’a yapılan saldırının ardından ABD askeri filosunun yaklaşık yüzde 80’i Fars Körfezi bölgesinden Umman Denizi’ne gitti ve Amerikan askerleri çok ciddi psikolojik baskı altına girdi.” dedi.

Bu arada İnsan Hakları Genel Merkezi Sekreteri Kazım Garibabadi de dün bir toplantıda yaptığı açıklamada, “Şehit Süleymani’nin suikastına ilişkin Ortak Soruşturma Komitesi’nin ilk toplantısı 24 ve 25 Kasım 2021’de Irak’ta yapılacak” dedi.

3 Ocak 2020’de Irak’ın başkenti Bağdat’taki havalimanına ABD’li saldırganlar ve teröristler tarafından düzenlenen hava saldırısında Kudüs ordusu komutanı General Kasım Süleymani ve yakın arkadaşları şehit oldu.

General Süleymani, Irak hükümetinin daveti üzerine Irak’a gitmişti. Pentagon’a göre, terörist saldırının emri dönemin başkanı Donald Trump tarafından verildi.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Mart 2023 (28) içerik yüklenmiştir.