İran

İran Devrim Muhafızları Komutanı’ndan Deniz Güvenliğine Vurgu

Ülkenin uluslararası suları ve karasu sınırlarının istikrarı ve güvenliği, okyanuslardaki ve denizlerdeki tüm donanma kollarının güçlü varlığına ve cesaretine bağlı olup ülkenin deniz ve liman toplumu için bir onur belgesi olmasıdır.

İslam Devrim Muhafız Ordusu Komutanı Tümgeneral Hüseyin Selami Pazar günü İmam Hamanei Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Üniversitesi’nde bulunan merkez ve birimleri ziyaretinde sözlerin açıklık getirerek ” Silahlı kuvvetlerimizin beraber çalışmalarının yoğunlaşması durdurulamaz. Bu birliktelik herkese İran İslam Cumhuriyeti’nin kimseye ülkelerin içişlerine müdahale etmesine izin vermeyeceği mesajını vermektedir. ”

İran İslam Cumhuriyeti’nin savunma doktrini, en üst düzeyde savunma hazırlığı ve caydırıcılığının var olmasına dayanmaktadır. Bugün İran Silahlı Kuvvetleri, deniz, hava ve kara muharebe alanında gelişmiş ekipman ve silahlar kullanarak güvenliğin gerekli olduğu her alanda var olma kabiliyetine sahiptirler.

İran’ın ticaretinin yaklaşık yüzde 90’ı deniz yoluyla yapılmakta olup, halen bölge ötesi aktörler, kısmen de deniz terörü tehdidi altındadır. Zaten İran’ın ekonomik ekseni olan bu alan hep tehdit altında olmuş ve kırılgan bir durum yaşamıştı.

Deniz caydırıcılığının gerekliliklerinden biri de deniz askeri teçhizatının üretimi, imalatı ve kullanımında kullanılan teknolojilere erişimdir.Yaptırımlara rağmen İran, deniz güvenliği alanı da dahil olmak üzere yerli uzmanlık ve bilgi birikimini kullanarak önemli ilerlemeler kaydetmiştir.

Denizde ve kıyılarda İran İslam Cumhuriyeti deniz ordusu ve Devrim Muhafızları’nın mevcudiyeti, İslam Cumhuriyeti’nin sınırlarını korumanın ve savunmanın yanı sıra, İran için, özellikle de kıyı illerinin sakinleri için barış ve güvenli ticaret ortamını yaratmıştır. Ticaret alanında ise özellikle nakliye, ve petrol hatları için sürdürülebilir güvenliği sağlamak büyük öneme sahiptir. Bu önem hem yerli ahali için hem de ülke ve hükümetler için büyük önem taşıyor. İran’ın ABD’nin İran petrol tankeri sevkiyatlarını çalmaya yönelik son hamlesiyle güçlü bir şekilde yüzleşmesi, İran donanmasının güçlü bir tehditle başa çıkmaya hazır olduğunu gösterdi ve ispatladı.

İslam Devrim Muhafızları Kolordusu Başkomutanı Tümgeneral Hüseyin Selami, İran’ın savunma gücünü en uzak noktalara kadar genişletmek istediğini vurgulayarak şu açıklamada bulundu:” İran İslam Cumhuriyeti Devrim Muhafızları Ordusu bugün deniz savunma menzilini mümkün olan noktaya kadar genişletmekle görevlidir. Böylece ülkenin deniz çıkarlarının korunması, karasuların ve bağımsızlığın garanti altına alınması ve düşmanların takibi ve hedef alınması planlanmıştır. ”

Ulusal ve uluslararası sularda güvenliğin sağlanması ve binlerce tanker ve ticaret gemisinin güvenli geçişi, İran’ın güvenliği sağlama çabalarına bağlıdır. Bu başarı ise uluslararası denizcilik örgütünün dikkatini de çekmiştir.Bu örgüt defalarca İran’ın bu alandaki çabalarını takdir etmiştir.

Amerikan haber sitesi Business Insider, İran donanmasının filosunu yeniden inşa etme ve modernize etme konusundaki ilerlemesine ilişkin son raporunda şunları yazdı:” Günümüzde İran su üstü araçlarını Okyanuslarda farklı görevlere ve operasyonlara göndermektedir. ”

Bu bağlamda İran İslam Cumhuriyeti Ordusu’nun yetmiş yedinci stratejik deniz filosu, İran İslam Cumhuriyeti’nin denizcilik alanındaki kabiliyetlerini göstermek için son deniz görevinde ilk kez Atlantik Okyanusu’na girdi.

Bu göstergeler, İran Silahlı Kuvvetlerinin tehditlere karşı güçlü ile mücadele vermeye hazır olduğunu ve çeşitli alanlarda kabiliyetlerini kanıtladığını gösteriyor. İran donanmasının ise bu kabiliyetin inşasında özel bir yeri olmuştur. Bu hazırlığın sürdürülmesi ve pekiştirilmesi, aslında İran İslam Cumhuriyeti ve sınırlarında kalıcı barışın garantisidir.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Kasım 2022 (10) içerik yüklenmiştir.